Čeká nás další vlna epidemie, myslí si Rastislav Maďar. Upřesnil, kdy opět hrozí možnost plošného lockdownu

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2021

Přes letní prázdniny to vypadalo, jako by žádná epidemie už neexistovala. Ale s návratem dětí do škol a některých zaměstnanců do práce začaly počty nakažených opět stoupat. Podle uznávaného epidemiologa Rastislava Maďara (48) Česko další vlna rozhodně čeká, ale už s jiným průběhem než na podzim loňského roku. "Do nemocnice budou směřovat především rizikoví jedinci, kteří nemoc dosud neprodělali, ani se neočkovali. Další plošný lockdown už snad nenastane, pokud tedy nedorazí nová významná varianta viru," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Počty nakažených v posledních dnech začaly narůstat a během úterního dne laboratoře odhalily 588 osob s onemocněním covid-19. Reprodukční číslo, které je ukazatelem rychlosti šíření viru v populaci, se dostalo z hodnoty 1,36 na 1,48 – což je poměrně alarmující. Za poslední týden je nejvyšší incidence, to znamená počet nově odhalených případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, v Karlovarském kraji – je jich 39.

Odborníci z řad epidemiologů, biologů nebo imunologů jsou názoru, že další vlna epidemie je nevyhnutelnou součástí aktuálního stavu v zemi. "Velké procento lidí v porovnání s dřívějškem už je naočkováno, případně se s onemocněním setkalo, takže se může zdát, že delta posílá do nemocnic méně lidí. Ale pokud vezmeme neočkovaného člověka, který covid-19 neprodělal, tak ho právě delta pošle do nemocnice s dvojnásobnou pravděpodobností než předchozí varianty viru," sdělil evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Stejného názoru je také bývalý vládní epidemiolog a expert na cestovní medicínu Rastislav Maďar. "Další vlna nás nepochybně čeká, většina naší populace je však dočasně vůči těžkým formám nemoci odolná po prodělané nemoci nebo po očkování. Do nemocnic tedy budou na podzim a v zimě směřovat především rizikoví jedinci, kteří nemoc dosud neprodělali, ani se neočkovali. Ale ti by už celoplošně neměli zahltit nemocnice, ani by nemělo dojít k omezení péče o jiné pacienty. Další plošný lockdown už proto snad nenastane, pokud tedy nedorazí nová významná varianta viru," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.