Čeká nás obleva. Teploty půjdou prudce nahoru a bude teplo, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 2. 2021

Počasí v Česku poslední dny trápí především řidiče, protože mrazivé teploty stojí za vznikajícím náledím, které komplikuje dopravu. Předchozí měsíc přinesl rapidní teplotní rozdíly a také sněhovou nadílku. Únor začal hodně mrazivě, ale pokračovat tak do týdne nebude. "Přijde obleva, teplotní výkyvy jsou opravdu výrazné," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Začátek týdne i nového měsíce připomínal českou zimu v její pravé podobě. Teploty klesly hluboko pod nulu a vál ledový vítr, který ještě snižoval pocitovou teplotu. První únorový týden ale nastane výrazná změna. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil varování před tvorbou ledovky, která by mohla způsobit komplikace hlavně lidem za volantem.

"Přijde obleva. Ze včerejších -27 °C, které byly po ránu na Jizerce, půjdou teploty rychle nahoru. V odpoledních maximech dnes 3 až 7 °C. Během rána se hlavně v jihozápadní části republiky vyskytují i mrznoucí srážky v okolí Šumavy. Ale v odpoledních maximech právě na jihozápadě bude nejtepleji , až 7 °C," řekla Dagmar Honsová z pražského Meteopressu pro ŽivotvČesku.cz.

"Zítřejší ranní minima už pouze ojediněle budou klesat pod bod mrazu, spíš se budou držet nad bodem mrazu. V odpoledních maximech nás čeká 8 až 12 °C. Bude foukat čerstvý vítr a mělo by sněžit pouze na vrcholcích hor, jinak to bude hlavně o dešti. A v kombinaci s vysokými teplotami plus ještě čerstvým větrem je ta obleva a tání sněhu nejrychlejší," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka to, jaké počasí nás čeká v následujících dnech a s čím je třeba počítat.

"Ve čtvrtek očekáváme nejvyšší odpolední teploty na 10, možná 11 °C a opět by mělo pršet. Takové teplotní výkyvy, co zažíváme, nedělají dobře nikomu – ani přírodě. Je to horší i kvůli tomu, že nám nevymrznou klíšťata v zemi. Studené severní proudění se změní na teplý vzduch od jihozápadu," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.