Čeká nás veliký nárůst počtu nakažených a nejpozději v následujícím týdnu to určitě zavřou, říká profesor Flegr

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 12. 2020

Současná epidemická situace v Česku se opět vrací do černého scénáře. Ministerstvo zdravotnictví podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) v pondělí vládě navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. "Očekávám, že nejpozději na konci dalšího týdne se se nám vrátí částečný lockdown," prozradil pro ŽivotvČesku.cz profesor Jaroslav Flegr.

Pokud vláda návrh ministerstva v pondělí přijme, opatření budou odpovídat čtvrtému stupni kromě obchodů a služeb, které zůstanou otevřené všechny s omezením počtu lidí na metry čtvereční. 

"Čtvrtý stupeň k zabrzdění epidemie už stačit nebude. Určitě opět skončíme v pátém stupni podle systému PES. Teď přijde veliký nárůst počtu nakažených a také výrazný nárůst počtu hospitalizovaných. Řekl bych, že znatelný nárůst počtu nakažených přijde již dnes. A v příštím týdnu už se budeme pohybovat buď na hranici pátého stupně, případně v něm už budeme a nejpozději v průběhu dalšího týdne přijde nový lockdown. Kdyby se tak nestalo, bude lednová vlna podstatně horší, než byla ta říjnová, která nás stála údajně 10 tisíc, ale podle nárůstu mortality oproti jiným rokům spíše až 20 tisíc mrtvých," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj odhad evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr s tím, že k rozvolnění opatření minulý týden vůbec nemělo dojít.

Vrátí se tak například noční zákaz vycházení, více se omezí setkávání osob, provoz škol, sportu a sportovišť nebo hotelů a restaurací. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.