Celníci z Ruzyně odhalili 780 kg látky sloužící k výrobě pervitinu či MDMA. Zásilka směřovala z Číny

Celníci zadrželi velké množství  látky na výrobu drog
Celníci zadrželi velké množství látky na výrobu drog
Foto: Archiv Celní správa
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 10. 2020

Ruzyňští celníci objevili v zásilce z Číny 780 kilogramů chemikálie, která slouží pro výrobu drog. Ze zabrané chemikálie bylo možné vyrobit zhruba 500 kilogramů drog, které by se na černém trhu daly prodat přibližně za půl miliardy korun.

Chemikálie o hmotnosti 780 kilogramů byly pašovány v zásilce z Číny společně s dalším spotřebním zbožím a elektronikou, příjemcem zboží byla česká společnost se sídlem v kraji Vysočina.

"Celníci při kontrole zajistili celkem 30 papírových pytlů po 26 kilogramech chemické látky ve formě granulátu. Ke zboží nebyly dovozcem předloženy žádné doklady," uvedl mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Pavel Drobek.

"Spoluprácí celníků z Celní protidrogové jednotky se zahraničními partnery bylo zjištěno, že předmětné zboží mělo být po propuštění do volného oběhu doručeno do dalšího členského státu EU, kde probíhala vlastní nelegální výroba drog," dodal mluvčí.

Provedenou expertizou odebraného vzorku v Celně technické laboratoři Generálního ředitelství cel bylo zjištěno, že zásilka obsahuje čistou organickou sloučeninu methyl-3-oxo-2-fenylbutanoát (CAS 16648-44-5), známou také jako methyl 3-oxo-2-phenylbutanoate nebo také "MAPA".

Jedná se o tzv. »pre-prekurzor« drog. A je používaný k nelegální výrobě amfetaminů (např. MDMA) a metamfetaminu (pervitinu).

S obdobnými případy nelegálního dovozu chemikálií se ruzyňští celníci podle Drobka setkali už loni.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.