Celý svět ho oslavuje, ale ne Rusové, říká politický komentátor Andor Šándor ohledně úmrtí Michaila Gorbačova. Vysvětlil důvod

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2022

Jako velkou osobnost 20. století, která přispěla k pádu komunismu, oceňují čeští politici někdejšího sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, který zemřel v noci na dnešek v Moskvě ve věku 91 let. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (38) inspirovalo Gorbačova Pražské jaro. Obyvatelům SSSR dal naději na svobodu, uvedl šéf české diplomacie. Premiér Petr Fiala (58) připomněl, že Gorbačova politika napomohla rozpadu Sovětského svazu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila generála v záloze Andora Šándora (65) s dotazem, čím si lze vysvětlit, že jeho popularita u Rusů není zásadní.

"Celý svět ho oslavuje, ale ne Rusové. On uvolněním poměrů v Rusku, kdy mimo jiné říkal, že policie není od toho, aby kontrolovala módu, protože Rusové měli tehdy problémy s tím, jak chodili oblékaní, ale kontrolovala veřejný pořádek. Svou politikou vedl k odzbrojení, přispěl ke konci studené války, a jak se v Rusku ty procesy uvolnily, tak to nepřímo vedlo k rozpadu Sovětského svazu, což mu asi mnoho Rusů nikdy neodpustilo. To se nakonec ukázalo, když v roce 1996 založil společenskopolitické hnutí Občanské fórum a oznámil svou kandidaturu na prezidenta Ruska. Získal však pouhé jedno procento," uvedl pro ŽivotvČesku.cz generál a politický komentátor Andor Šándor.

Již v úterý večer se ke skonu Gorbačova vyjádřil český premiér Petr Fiala. Uvedl, že politika Gorbačova napomohla pádu komunismu a rozpadu SSSR. Exprezidenta označil za významnou postavu druhé poloviny 20. století.

"Zemřel Michail Gorbačov, první a poslední prezident Sovětského svazu. Inspirován Pražským jarem dal jeho obyvatelům naději na svobodu, dodržování základních lidských práv a lepší budoucnost Ruska," napsal na Twitteru Lipavský.

Podobně se k úmrtí Gorbačova vyjádřil rovněž předseda Senátu Miloš Vystrčil (62). "Pádu komunismu a rozpadu Sovětského svazu opravdu napomohl," uvedl na Twitteru.

Podle ministryně obrany Jan Černochové (48) byl Gorbačov symbolem konce studené války, ale také jeho aktivním spolutvůrcem. "Jeho reformy byly pro některé radikální, pro jiné příliš mírné. I proto jeho politická dráha nebyla dlouhá," napsala Černochová. Přesto podle ní Gorbačov dosáhl nemožného a navždy zůstane velkou osobností 20. století.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.