Ceny bytů nemají v plánu padat. Vliv má řada faktorů, říká prodejce nemovitostí pro náročné Jiří Hanousek s tím, že trh začíná ale zamrzat

Makléř Jiří Hanousek
Makléř Jiří Hanousek
Foto: Se svolením Jiřího Hanouska
Markéta Prosová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2022

Poptávka po nákupu nemovitostí v České republice kvůli řadě významných faktorů sice oslabila, odliv potenciálních kupců ale zatím ceny bytů směrem dolů markantně nepošle. Ohledně cenové hladiny jsou ale v ČR značné rozdíly. Nejdražší nadále zůstává hlavní město. "Nejvyšší ceny jsou v Praze a ve středních Čechách. Nejnižší na Ústecku a dále pak na Ostravsku a Karvinsku," upřesnil na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz jeden z nejúspěšnějších českých realitních makléřů Jiří Hanousek, který se profiluje službami pro náročné klienty.

Ceny bytů nemají v plánu padat, ale naopak budou držet růstový trend, a to i ve druhém kvartále letošního roku, uvedl to specialista v rámci prodeje nemovitostí pro ŽivotvČesku.cz. "Podle naší analýzy se dá očekávat, že růst cen v ČR bude mezi šesti, spíše až osmi procenty. Nejdražší Praha se bude pohybovat zejména u starších bytů v rozmezí tří až čtyř procent. Půjde o mezičtvrtletní nárůst," vylíčil Jiří Hanousek s tím, že ceny nepůjdou skokově nahoru, jako tomu bylo doposud, ale mírnějším tempem.

Na cenu má výrazný vliv řada faktorů, jedním z nich je pak to, jak se obyvatelům v určité lokalitě žije. "Vliv má dostatek pracovních příležitostí, zeleně, parků nebo dopravní dostupnost," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz zkušený prodejce nemovitostí Jiří Hanousek s tím, že poptávka, která v letošním roce v meziročním srovnání zažívá propad, nebude tak drtivá, aby přinutila developery a vlastníky nových nemovitostí cenu snižovat.

"Lidé v současné situaci přemýšlí, do čeho investovat, aby to dávalo ekonomický smysl. Jdou tedy cestou, kdy vychází poměr nákupní ceny a výdělku za následné pronajímaní lépe. Kupní cena je stále výrazně nižší než v Praze, ale nájem už o tolik nižší nebude. V těch levnějších lokalitách to tedy pro investory vychází lépe," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Hanousek, který si v posledních letech v realitní branži řekl o pozornost zejména propracovaným marketingem, díky němuž se mu daří prodávat reality v řádu desítek milionů korun.

Dobrou zprávou pro lidi se zájmem o koupi nemovitosti rozhodně je, že růst cenové bubliny by měl výrazně zpomalit, nikoliv ovšem »splasknout«. "Realitní trh začíná zamrzat a poptávka lidí po prohlídkách bytů a tedy i nákupu je výrazně nižší, než byla třeba před 5 měsíci. Je to způsobeno hlavně tím, že retail nakupuje nemovitosti skrze hypotéky a ty se enormně zdražily," zdůraznil expert na reality s tím, že v oblasti pronájmu bytů je situace oproti jejich koupi rozdílná.

Kartami na trhu s realitami nejdříve zamíchaly dva roky koronavirové pandemie a v současnosti válka na Ukrajině. "V době covidu nebyla vůbec žádná nabídka nemovitostí, protože všechno bylo rozprodané a naopak bylo hodně volných nájemních bytů, protože studenti, kteří často využívali tento typ nemovitostí, prostě nechodili do školy kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Byla tedy obrovská nabídka nájemního bydlení. Nyní se situace obrací. Začíná být širší nabídka v oblasti bytů na prodej, protože retail ochladl kvůli vysokým sazbám na hypotečních úvěrech a nájemní bydlení se začíná stávat totálně nedostupným, protože když přijde do České republiky 400 tisíc Ukrajinců, tak taky někde musí bydlet. Nyní je velice málo bytů na pronájem, a to táhne cenu nájemného výše," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Hanousek.

Největší zájem je tradičně o menší byty jako jsou garsoniéry, 1+kk, 2+kk nebo 2+1. Zdražování se však netýká pouze zájemců, kteří svůj domov teprve hledají, ale i stávajících osob v nájemním bydlení. Většina z nich zřejmě pocítí zvýšení cen nájmů přinejmenším skrze inflaci.

"Součástí nájemních smluv bývá ve většině případů i inflační doložka, a když máme dnes inflaci okolo 13 procent a ekonomové predikují, že půjde ještě výše, tak minimálně tohle je věc, kterou ti nájemníci pocítí," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník na reality pro náročné.

Ceny bytů v Praze rostou nepřetržitě již od začátku roku 2012. Trend zatím pokračuje i v roce 2022, kde u všech segmentů bytového fondu dochází k růstu. Průměrná cena bytu se na konci prvního čtvrtletí zastavila na novém historickém maximu 119 tisíc korun za metr čtvereční.

Ostatní sledované regiony i města se chovají velmi podobně jako hlavní město a prakticky ve všech pokračuje v rámci cen růstový trend. V Brně se průměrná cena bytu dostává aktuálně nad 100 tisíc korun za metr čtvereční.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.