Reklama:

Ceny domů a bytů v ČR v 1. čtvrtletí stouply o čtvrtinu, nejvíce v EU, tvrdí Eurostat. Ekonom Štěpán Křeček popsal, kdy by mohlo dojít k poklesu

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 7. 2022

Ceny obytných nemovitostí v Evropské unii se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 10,5 procenta. Nejvýraznější růst v rámci EU zaznamenaly v České republice, kde stouply o 24,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Zda a kdy se situace změní k lepšímu, řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom Štěpán Křeček.

Reklama:

Meziroční růst cen obytných nemovitostí v EU byl v prvním čtvrtletí nejprudší od konce roku 2006. Nejrychlejší růst po ČR vykázalo Estonsko, kde se ceny zvýšily o 21 procent. Za ním následovalo Maďarsko s růstem 20,6 procenta.

Nejpomalejší meziroční růst cen obytných nemovitostí v rámci EU naopak zaznamenal Kypr, kde se ceny zvýšily pouze o 1,1 procenta. Za ním následovalo Finsko (4,3 procenta) a dále Itálie (4,6 procenta).

Reklama:

Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy, popsal, zda se letos situace na trhu s nemovitostmi změní. "Pravdou je, že loňský rok byl mimořádný. Ceny nemovitostí v ČR posilovaly nejvíce z EU. Situace se letos ale dramaticky proměňuje. Drahé hypotéky odrazují kupce, prodej nemovitosti tak trvá delší dobu, než jsme byli z minulosti zvyklí. Kupující se tak dostávají do výhodnější pozice, protože oproti loňskému roku, kdy se kupci museli mnohdy finančně přebíjet a výsledná cena se zvyšovala vůči nabízené ceně, letos mohou smlouvat a žádat snížení ceny. Zejména lidé, kteří potřebují nemovitost prodat rychle, musí v současné chvíli mnohdy cenu snížit," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonomický expert.

Evropský statistický úřad rovněž upozornil, že od roku 2010 se ceny obytných nemovitostí v EU zvýšily o 45 procent. Česká republika v tomto období zaznamenala v rámci EU čtvrtý nejvýraznější růst, ceny se v tuzemsku zvýšily o 121 procent. Rychleji než v ČR rostly ceny v Estonsku, Maďarsku a Lucembursku, plyne z údajů Eurostatu.

Kvůli inflaci, která v květnu dosáhla 16 procent, nelze v nejbližší době očekávat razantnější zlevnění. "Vzhledem k tomu, že v ČR máme velkou inflaci, která nezdražuje jen stavební materiály, ale i ceny stavebních prací, a nadále přetrvávají vysoké ceny pozemků, tak nějaká výrazná korekce ceny nemovitostí se dle mého názoru nedá očekávat. Důvodem je, že stavět nemovitosti je stále dražší a dražší. Na druhou stranu k mírné korekci cen nemovitostí by v závěru roku dojít mohlo, k čemu dojde určitě, tak že reálně ceny nemovitostí poklesnou, protože nominální ceny neporostou rychleji než inflace, uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom Štěpán Křeček.

Dalším problémem je, že už druhé čtvrtletí klesá průměrná reálná mzda, což se začíná negativně projevovat na spotřebě domácností a na výkonu ekonomiky jako celku. To pak může vést k hospodářské recesi země.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: