Ceny pohonných hmot v Česku jsou nejvyšší za dva měsíce. Ekonom Štěpán Křeček promluvil o jediném faktoru, který řidičům pomáhá

Benzínová pumpa - Ilustrační snímek
Benzínová pumpa – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 2. 2022

Pohonné hmoty v České republice se v prosinci dočkaly snížení cen, v polovině ledna však začaly znovu stoupat a aktuálně jsou nejvyšší za dva měsíce. Z údajů společnosti CCS vyplývá, že benzín vyjde v průměru na 36,78 korun na litr a nafta na 35,77 na litr. Jen za jeden týden tak došlo ke zdražení paliv téměř o 50 haléřů. "Co českým řidičům pomáhá, to je česká koruna," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček k faktoru, který ceny pomáhá udržet o něco níž.

Nárůsty cen na trhu s ropou se už projevují na cenách pohonných hmot, které budou i v následujících týdnech zdražovat. Vliv na to bude mít v tomto ročním období stále i poptávka po topné naftě, která přes zimu v některých domácnostech zajišťuje dostatek tepla a teplé vody. Leckdo při loňském zlevnění, ke kterému došlo v prosinci, mohl doufat, že paliva v nejbližší době zdražovat nebudou. Jejich cena přitom už několik týdnů stoupá.

Za zdražování pohonných hmot může především ostrá situace na ropném trhu, kdy dochází k výraznému růstu cen za barel ropy. "Ropu do České republiky dovážíme a musíme ji tedy nakupovat na světových trzích. Ve chvíli, kdy cena základní komodity stoupá, tak budou stoupat i produkty z ropy, to znamená především benzín a nafta," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz, co ovlivňuje ceny paliv na tuzemských čerpacích stanicích.

Mnozí obyvatelé České republiky se vydali do Polska, kde byly některé daně dočasně sníženy či zcela zrušeny a velký nákup se tam tak vyplatí víc než v místních obchodech. Leckdo v Polsku i natankuje, neb benzín je v průměru na litr v sousedním státu také levnější, a to ne o haléře, ale hned o několik korun. Nákupy v Polsku se vyplatí o to víc, že koruna je vůči polskému zlotému na vysoké úrovni. Právě silná koruna je faktorem, který zamezuje tomu, aby v Česku pohonné hmoty stály ještě víc.

"Co českým řidičům pomáhá, to je česká koruna, která přeci jen lehce posiluje. Aktuálně se dolar, ve kterém se s ropou obchoduje, pohybuje na úrovni 22 korun. Tím, že se koruna drží na tomto kurzu, tak nevede k tomu, že by zdražovala dovoz ropy, naopak tu cenu spíše trošku tlumí," dodal pro ŽivotvČesku.cz finanční expert s tím, že efekt posilování koruny bohužel není dost silný na to, aby zbrzdil dopady nárůstu cen ropy, a proto se i přesto řidiči musí na zdražování pohonných hmot připravit.

Pokud jde o tankování v Polsku, má svá rizika. Zabavením nakoupených paliv či auta může podle celníků bez potřebných dokladů skončit dovoz levných pohonných hmot. Bez daňového dokladu je podle českých zákonů možné kromě paliva, které už má řidič v nádrži, dovézt jen 20 litrů navíc. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.