Ceny potravin vyletí vzhůru, inflaci lidé v peněženkách silně pocítí už v listopadu: Zdraží úplně všechno, upozorňuje ekonom

Obchod - Ilustrační snímek
Obchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2021

Letošní rok se svižným tempem blíží do své závěrečné části a mezi lidmi narůstají obavy, jaký dopad bude mít nepříznivý vývoj inflace na jejich peněženky. Podle odborníků to na straně výdajů pocítí už brzy. Ekonom Lukáš Kovanda, který se k tématu vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz, je přesvědčen, že v nadcházejících týdnech porostou citelně ceny běžných potravin, zdražování se ale nevyhne ani dalším odvětvím hospodářského sektoru.

Podle dotázaného ekonoma se začíná psát černý scénář v souvislosti s vývojem cen v Česku. "Zdraží úplně všechno," jednou větou shrnul pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda cenovou predikci do dalších měsíců.

Ceny komodit jdou nahoru. Týká se to nejen elektřiny, ale také třeba benzínu nebo nafty. Ve výsledku tak podraží kdeco, včetně základního zboží. "K tomu již dochází, ale v domácnostech to zatím nepociťujeme, projevuje se to zatím jen na velkoobchodní úrovni," upřesnil odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Pro další období hrozí České republice i dalším zemím zvýšení cenového růstu a pomalejší tempo ekonomické aktivity. V reakci na pandemii nemoci covid-19 vzrostlo prudce zadlužení, oproti tomu zdroje růstu jsou omezené. Podle řady ekonomů nelze počítat s tím, že by se v dalších měsících cenový růst zpomalil. Postupně dojde k tomu, že se promítnou drahé energie do spotřebního koše, což následně zvedne ceny elektřiny a plynu. Jinak tomu nebude u potravin, jejichž ceny doposud narůstaly ve směru inflace mírněji.

"Lidé jsou na tohle citliví. Když se zdraží stavební materiály, můžete si říct, že třeba budete stavět dům až za dva roky. Když narostou ceny aut, nemusíte si kupovat auto. Ale jakmile dojde na energie a potraviny, není před tím úniku. Jídlo prostě musíme zaplatit,” zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda a prozradil měsíc, kdy se zdražení už dotkne všech. "Nejvíce to pocítíme od listopadu dál, to situace skutečně udeří na naše peněženky."

Prognóza pro následující měsíce není příliš příznivá. Nárůst inflace odborníci očekávají až k sedmi procentům. Tím to ale zdaleka nemusí skončit. "Zatím není úplně jisté, co se stane, ale pokud se bude situace dále zhoršovat a přetrvá až do příštího roku, mohli bychom se dokonce dostat do inflační spirály," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom s tím, že v takovém případě dojde ke zhoršení životní úrovně a logicky se sníží kupní síla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.