Reklama:

Černochová se postavila čelem ke kritice ohledně své angličtiny. Vysvětlila, že se učila ruštinu, teď to dohání. Zastal se jí Hamáček

Jana Černochová
Jana Černochová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2024

Na sociálních platformách v českých mutacích se objevilo velmi virální video, které zachycuje u příležitosti návštěvy generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga i šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena angličtinu ministryně obrany Jany Černochové. A kritika na sebe nenechala dlouho čekat. Politička, která redakci ŽivotvČesku.cz poskytla opakovaně rozhovor ohledně dění na Ukrajině, se teď ke svým jazykovým schopnostem vyjádřila. Z jejích slov vyplynulo, že na sobě maká. Dokonce se jí zastal exministr Jan Hamáček, který mimochodem redakci před časem prozradil, že po konci ve vysoké politice (totálním volebním debaklu sociálních demokratů pod jeho vedením v roce 2021, pozn. red.) se přesunul do obranného průmyslu. Nyní je ředitelem ve zbrojařském holdingu.

Reklama:

Z videa, kterého si všimla některá bulvární média, ale především se pořádně prosdílelo na sociálních platformách, je zřejmé, že výslovnost ministryně není taková, jako by se příkladem ve Velké Británii, případně Spojených státech narodila.

Objevily se tak v rámci zmíněného kritické poznámky a názory na její projev. Na letišti Praha-Kbely totiž přivítala amerického šéfa diplomacie Antonyho Blinkena.

Reklama:

Aktuálně se politička ke kritice vlastní jazykové vybavenosti postavila čelem a na síti X se vyjádřila. "Bulvár a hejtři opět řeší mou úroveň angličtiny. Když jsem studovala, učili jsme se ruštinu, proto už dlouhá léta poctivě dělám, co mohu, abych i při mém pracovním vytížení dohnala angličtinu. Každé ráno vstávám o hodinu dřív a učím se," začala v úvodu svého poměrně obsáhlého vysvětlení Jana Černochová, která pro ŽivotvČesku.cz poskytla několik rozhovorů týkajících se Ukrajiny, ale i nákupu letounů F-35.

"S mými zahraničními partnery se bez problémů, na 4 oči, domluvím. Oficiální jednání se standardně odehrávají s tlumočením a je to tak správně. Nikdy jsem nikomu nelhala a netvrdila, že mluvím jako rodilý mluvčí. Přistupuji k této věci zcela otevřeně a nic nepředstírám. Hodně mých předchůdců - ministrů i ministryň obrany - nemluvilo anglicky vůbec a nikoho to tady netrápilo. Ale bič na Černochovou se hodí vždycky, že jo…. Za každého ministra hovoří jeho práce a výsledky, ne dokonalá výslovnost v angličtině. Ze srdce přeji všem, kteří mě tady teď řeší, aby jejich výslovnost byla vždy dokonalá, na úrovni rodilých mluvčích. Máte rozhodně štěstí, že máte na výuku jazyků talent i čas. Já bohužel nemám ani čas, ani talent, přestože dělám, co můžu," dodala šéfka resortu obrany.

U vyjádření Černochové na síti X lze dohledat, že se jí zastal příkladem ministr zahraničí Jan Lipavský. Také ale bývalý ministr vnitra a někdejší šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

"Tlumočník při oficiálních jednáních je standard, mimo jiné dává druhé straně prostor připravit si a promyslet odpověď. Jinak paní ministryni @jana_cernochova jsem několikrát slyšel mluvit anglicky a klobouk dolů," uvedl Hamáček, který letos v únoru obsadil pozici ředitele pro vnější vztahy strojírensko-zbrojařského holdingu Czechoslovak Group (CSG). Redakci dříve poskytl vyjádření ohledně toho, že se přesunul s koncem v politice do soukromého sektoru. Hamáček v rámci své působnosti zastřešuje vztahy mimo jiné s oborovými asociacemi i s vládními institucemi.

Pokud jde o jazykovou vybavenost českých politiků, kdy byly slyšet kritické hlasy, tak »sodu« od veřejnosti dostali v minulosti příkladem expremiér Bohuslav Sobotka a třeba exministryně Alena Schillerová (ANO). Nejnověji lidově řečeno »čočku« dostala exministryně Klára Dostálová (ANO), což v rámci skutečnosti, že je kandidátka do Evropského parlamentu, může působit poměrně komicky.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: