Černý scénář a slova o katastrofě. Šéf lékařské komory nastínil, co by se stalo bez nouzového stavu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2021

Zdravotnické a lékařské odbory vyzvaly politické strany, aby podpořily prodloužení nouzového stavu, odložily zmírňování opatření a přijaly kompenzace pro uzavřené podniky a pro lidi v izolaci a karanténě. Ve společné výzvě to napsali zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů. Pro ŽivovČesku se vyjádřil šéf České lékařské komory, co by nastalo, kdyby vláda nenašla podporu pro prodloužení nouzového stavu. "Došlo by katastrofě," řekl Milan Kubek.

Už minulý týden upozornily zdravotnické odbory na to, že data o naplněnosti nemocnic pacienty s covidem-19 postihují jenom lidi, kteří jsou v nich do 20 dnů od prvního pozitivního testu na nový typ koronaviru. Kdo vyžaduje delší léčbu na nemocničním lůžku, ve statistikách se neobjeví, protože už není pozitivní.

"Nikdo o tom nepochybuje, že naše země je v nouzi. Je jasné, pokud by došlo k tomu, že by se přestala dodržovat protiepidemická opatření, že by došlo ke katastrofě," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf ČLK Milan Kubek.

"My víme, že zdravotnický systém zkolabovat může. Stalo se tak v New Yorku na přelomu dubna a května a v důsledku toho, že nemocnice byly přehlceny pacienty s covidem a ostatním nemocným nemohly poskytovat péči, tak průměrná úmrtnost se zvedla pětinásobně. A lidé zemřeli proto, že zdravotnictví v té situaci nebylo schopno pro ně nic udělat, nebyly lůžka v nemocnici, nebyl dostatek personálu. Nakonec to Spojené státy zvládly nejen přijetím protiepidemických opatřeních, ale také tím, že zdravotnictví navýšilo razantně kapacity, což v tuto chvíli Česko nepochybně nemá," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

V neděli bylo v nemocnicích 5473 pozitivních pacientů a 986 z nich na jednotkách intenzivní péče. Politické strany by podle odborů měly společně požádat občany o solidaritu s přetíženými zdravotníky a dodržování nezbytných, byť nepříjemných opatření.

Další výzvu směřovali odboráři veřejnosti. "Věřte, prosím, zdravotníkům, kteří se starají o pacienty s covidem, že situace je velmi vážná, že i přes veškerou péči mnoho lidí rychle a neodvratně umírá. Že neumírají jen lidé velmi staří a velmi nemocní, ale i ti, kteří by jinak před sebou měli mnoho let hezkého života," napsali.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.