Černý scénář: Ministr Roman Prymula odhalil, co se po 5 dnech nárůstu nakažených v Česku bude dít

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2020

V Česku dál přibývá případů nemoci covid-19. Za pátek laboratoře prokázaly nákazu u rekordních 8618 lidí. Černý scénář se tak naplňuje a vše spěje k takzvanému lockdownu, tedy plošné karanténě. Ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, co se během následujících pěti dnů, které budou klíčové, bude dít.

Současný stav je velmi kritický. Ze zvyšujícím se počtem pozitivně testovaných výrazně roste počet hospitalizovaných a pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Panují obavy, jestli při dalším podobně strmém nárůstu zdravotnický systém situaci zvládne. Před týdnem leželo v nemocnicích ve vážném stavu 274 nakažených, v současnosti je jich už přes 400.

"Pokud by neklesal stávající nárůst po dobu pěti dnů, tak bychom museli v pátek přehodnotit účinnost stávajících opatření," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, který se odmítl vyjádřit, zda by šlo o takzvaný lockdown, nebo ještě mnohem tvrdší opatření.

Prymula zároveň vyzval, aby lidé současnou situaci nepodceňovali a skutečně striktně respektovali stávající opatření. "Je to důležité. Nikdo nechce zavádět další přísná opatření, ale na prvním místě jsou lidské životy a pokud skutečně nárůst bude v dalších dnech skokový, přehodnocení účinnosti opatření bude nevyhnutelné," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

V České republice v současnosti platí nouzový stav a omezení či úplný zákaz řady aktivit, další zpřísnění dotýkající se zejména kultury, sportu, volného času i školní výuky bude od pondělí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.