Češi během epidemie především kradou, hrozí jim přísnější tresty. Jinak ale tresná činnost klesá

Zloděj /Ilustrační foto/
Zloděj /Ilustrační foto/
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2020

První měsíc nouzového stavu ukázal, že se trestná činnost v Česku nezvýšila, ale naopak klesla. Statistiku zveřejnilo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), informoval o ní portál Novinky.cz. Došlo přibližně k dvěma tisícům trestných činnů, u kterých mohou pachatelé odejít s přísnějšími tresty.

A statistika také ukázala, že se především kradlo. Krádeží se totiž stalo téměř 1900, což je valná většina z celkové trestné činnosti. Policistům se podařilo vyřešit 300 případů, na dalších pracují.

Navzdory tomu celkový počet trestné činnosti v Česku během epidemie klesá. „Obecně z celkové statistiky kriminality vyplývá, že v průběhu nouzového stavu významně poklesla četnost páchané trestné činnosti,“ uvedl první náměstek nejvyššího žalobce Igor Stříž pro Novinky.cz.

Vyšší tresty

Lidé kradli i s vědomím, že kvůli nouzovému stavu mohou dostat mnohem vyšší trest než obyvkle. Místo maximálních dvou let za mřížemi teď zlodějům hrozí až osm let ve vězení. I jednoduché případy musejí místo samosoudců řešit soudní senáty.

Při nouzovém stavu se mohou přísněji trestat i jiné trestné činy. Zejména se jedná o šíření nakažlivé lidské nemoci nebo ohrožování zdraví závadnými potravinami nebo něčím jiným. Jde rovněž o zpronevěru, lichvu nebo podvod.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.