Češi bez ohledu na covid kupují letní zájezdy jako zběsilí. Mluvčí cestovní agentury řekla, o jaké země je největší zájem

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 1. 2022

Přestože zima ještě ani zdaleka neskončila, Češi už myslí na léto a plánují, co budou o prázdninách dělat. Nehledě na možné změny v cestování související s koronavirem tak prodeje letních zájezdů v polovině ledna trhají rekordy. "Momentálně hlásíme za leden meziroční nárůst téměř 300 procent," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková a prozradila, o jaké země je největší zájem.

Lidé už koronavirus nevnímají jako takovou hrozbu, jako v letech 2020 a 2021. Svědčí o tom rekordní nákup takzvaných first minute zájezdů, o které zájem nadále roste. Přestože se protiepidemická opatření v oblíbených destinacích mohou ještě mnohokrát změnit, lidé, kteří už se těší na léto, neváhají a vybírají, kam se v letních měsících vydají.

"First minute je každý rok v lednu nejsilnější, ovšem letos je poptávka opravdu rekordní. Lidé se i díky očkování přestáli bát cestovat a chtějí využít nejvýhodnějších cen, které jsou až do konce ledna nižší až o 45 procent. Jistotu, že o svůj zájezd zákazníci nepřijdou, pak dodávají ještě promyšlené benefity pořádajících cestovek," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Andrea Řezníčková z cestovní agentury Invia.

Na vysokou poptávku po first minute zájezdech mají velký vliv benefity nabízené cestovními kancelářemi, které nepodceňují žádná rizika, tedy ani ta covidová. Běžným benefitem u zájezdů koupených v lednu je například možnost zájezd zdarma stornovat a pojištění zdarma mnohdy pokrývá i případné výlohy na covid-19 v destinaci. Právě benefity související s koronavirem mohou být jedním z největších lákadel, proč Češi s koupí zájezdu nečekají na poslední chvíli.

"Největší zájem je stejně jako každý rok o letní dovolenou v Řecku, kterou si zatím zakoupilo 21 procent zákazníků. Ovšem naprostý boom zažívá Turecko. Meziroční nárůst zájmu o Turecko je obrovský a od toho, aby dotáhl Řecko, mu chybí jen půl procenta. Země si získala velkou oblibu loni, když turisté viděli, jak precizně zvládá všechna opatření spojená s pandemií," vysvětlila Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz, o jaké země je největší zájem. Doplnila, že v závěsu za těmito destinacemi jsou Egypt, Bulharsko, Chorvatsko a Tunisko.

Už během loňského léta bylo Řecko nejoblíbenější destinací a letos je pouze otázkou, zda ho Turecko nepředběhne. Oproti loňsku se ale nezměnila například ani průměrná délka vybíraných zájezdů, počet hvězd u vybraných hotelů a způsob stravování, čímž se opět ukazuje, že Češi si chtějí na dovolené skutečně bezstarostně dopřávat.

"Češi nejčastěji vyráží na 8 dní, pak na 11 dní a na 10 dní. V 80 procentech případů se chystají na dovolenou letecky. Z 65 procent vede pobyt v all inclusive hotelu, 13 procent Čechů si vystačí s polopenzí, 9 procent naopak volí služby ultra all inclusive, které jsou zejména pro Turecko typické. 45 procent českých cestovatelů si vybralo čtyřhvězdičkový hotel, 25 procent chtělo pětihvězdičkový a 20 procent si objednalo tříhvězdičkové ubytování.  Průměrná částka, kterou teď Češi za letní dovolenou utrácí, je 15 tisíc korun. Nejčastěji chtějí odletět v sobotu 2. července," dodala mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.