Reklama:

Češi chudnou, seniory odrbají, burcuje exministryně Schillerová proti vládě

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 25. 7. 2023

Bitva mezi vládou a opozicí nebere konce. Kabinet Petra Fialy to schytává za svou hospodářskou politiku, kterou reaguje na krizi a válku na Ukrajině. Bývalá ministryně financí z hnutí ANO Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že se Fialova vláda zapíše do dějin jako strůjce chudnutí a utahování opasků.

Reklama:

"Chudneme a utahujeme si opasky, tak se zapíše do dějin vláda Petra Fialy. Již pošesté v řadě se mezičtvrtletně propadla reálná spotřeba domácností. Meziroční propad se dle dat ČSÚ prohloubil dokonce na 5,8 %. Navíc investice domácností klesly i nominálně a jsou tedy dnes na rekordně nízké úrovni," řekla Schillerová pro ŽivotvČesku.cz.

Vůdkyně poslanců opozičního hnutí ANO tím ale kritický výčet na adresu vládní koalice neuzavřela. Jedním dechem dodala rázná slova určená ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi a ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi. 

Reklama:

"V této situaci ministr Stanjura navrhuje zvyšovat daně o více než 72 miliard korun a jeho kolega Jurečka chce zítra dovršit odrbání našich seniorů," dodala Schillerová s odkazem na projednávání důchodové reformy v Poslanecké sněmovně. Právě zde se odehrávají ty největší bitvy, kdy opozice neváhá sáhnout k obstrukcím. Pětikoalice ale nakonec vždy prosadí svou, má pohodlnou většinu 108 hlasů.

Premiér Petr Fiala reformy z dílny vládních stran brání. Jeho kabinet krátce po nástupu potkaly v úvodu roku 2022 dramatické události. Rusko přepadlo Ukrajinu, vypukla energetická krize a inflace začala ničit úspory občanů. Proto předseda vlády navzdory opozici trvá na navržených změnách v hospodaření státu.

"Na příští rok chceme snížit deficit o 70 miliard. Takto chceme pokračovat dál. My se nespokojíme s tím, že uděláme jednorázové opatření. My prostě nemůžeme žít na dluh," řekl Fiala v květnovém rozhovoru pro ČT24

Výsledky státního hospodaření jsou značně chmurné. Schodek rozpočtu dosáhl ke konci června 215,4 miliardy korun, státní dluh přesáhl 3 biliony korun a schodek systému důchodového pojištění za první pololetí přesáhl 40 miliard korun.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: