Češi mohou do Chorvatska bez testů. Stačí občanský průkaz nebo pas, říká mluvčí. Uvedla, co ale stále platí

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2021

Chorvatsko je dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů. Cestovní kanceláře i turisté, kteří chtějí do země jet na vlastní pěst, počítali s tím, že podmínky pro vstup budou časem víc a víc jednoduché. Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí rozhodlo, že se Česko zařadí mezi zelené země. Tím padá povinnost se při příjezdu do Chorvatska prokázat negativním testem, očkováním nebo proděláním nemoci covid-19. Dovolená tak může vypadat jako ta, kterou lidé znali před pandemií. Určité podmínky ale zůstávají zachovány a vzhledem ke komunikaci z chorvatské strany je na místě opatrnost. "Nemáme potvrzení ze strany chorvatského ministerstva vnitra, že lidé na hranicích jsou už v tuto chvíli schopni účinnost změny aplikovat," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová.

Pandemie koronaviru zájem o dovolenou v zahraničí negativně neovlivnila a lidé jsou mnohdy rozhodnutí k moři jet i přesto, že musí splnit jednu ze tří podmínek - prokázat se negativním testem, očkováním nebo proděláním nemoci. Do Chorvatska se ale nyní může cestovat tak, jako za starých časů, pouze s občanským průkazem či pasem. Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí zařadilo Česko mezi zelené země a tím Čechům výrazně zjednodušilo podmínky k cestování.

"Vyplývá to z rozhodnutí Evropské agentury, která rozhoduje o tom, v jaké barvě daná země je. Chorvati se rozhodli k aplikaci s účinností ode dneška, nicméně zatím nemáme potvrzeno, že je s tím chorvatská strana plně srozuměná. Technicky řečeno to znamená, že nemáme potvrzení ze strany chorvatského ministerstva vnitra, že lidé na hranicích jsou už v tuto chvíli schopni účinnost změny aplikovat," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová.

Přestože se turisté z Česka nemusí při vstupu do oblíbené dovolenkové destinace prokazovat testem, některé povinnosti a doporučení zůstávají v platnosti. "Ode dneška platí, že do Chorvatska se může jezdit jako v době před covidem, to znamená bez nutnosti prokazovat se testem, očkováním nebo proděláním nemoci. Stačí občanský průkaz nebo platný cestovní pas. Nadále platí povinnost vyplnit registrační formulář a stejně tak je třeba stále sledovat webové stránky ministerstva zahraničí nebo portál Dovolená 2021, kde jsou informace k návratu z Chorvatska. Tyto zdroje doporučuji vždy ověřovat," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Eva Davidová.

Informaci o vstupu do Chorvatska jen s občanským průkazem či pasem potvrdila i mluvčí cestovní agentury Invia. Upozornila rovněž na důležitou podmínku příjezdu. "Turistům se stále doporučuje vyplňovat formulář EnterCroatia kvůli snadnějšímu a rychlejšímu odbavení na hranicích. Chorvatské ministerstvo zahraničí také v podmínkách příjezdu ze »zelených zemí« uvádí, že lidé při vstupu do země nesmí mít příznaky nemoci covid-19 nebo nedávný kontakt s nakaženým člověkem," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Andrea Řezníčková.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.