Reklama:

Češi nejvíce věří prezidentovi, v závěsu je Babiš a Okamura. Výsledky průzkumu důvěryhodnosti okomentoval Lukáš Pollert

Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
Foto: Se svolením Lukáše Pollerta
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 4. 2024

Komentář: Nejdůvěryhodnějším vrcholným politikem v Česku zůstává prezident Petr Pavel, věří mu 54 procent lidí. Následují předseda ANO Andrej Babiš s 46 procenty a předseda SPD Tomio Okamura se 40 procenty. Pavel je jediný z politiků, kdo má vyšší podíl důvěry než nedůvěry. Naopak nejvyšší nedůvěru dostali od respondentů předseda vlády a ODS Petr Fiala a šéfka Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Fialovi nedůvěřuje 79 procent občanů a Pekarové Adamové 73 procent. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jej provádělo od ledna do března. Pro ŽivotvČesku.cz k výsledkům průzkumu poskytl na dotaz redakce komentář lékař, glosátor a někdejší olympionik Lukáš Pollert.

Reklama:

Hodnocení většiny sledovaných politiků se oproti průzkumu z loňského léta ale zlepšilo, zejména v podobě nižšího podílu nedůvěřujících.

Co se týče důvěry, ta mírně klesla u prezidenta Pavla, ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). "U Pavla se snížila o procentní bod stejně jako u Hladíka, kterému důvěřuje devět procent lidí, a skončil tak ve spodní části žebříčku důvěryhodnosti vrcholných politiků. Důvěra, kterou vyjádřili občané Válkovi, klesla o čtyři body na 15 procent," stojí v průzkumu CVVM.

Reklama:

Naopak podíl důvěřujících Babišovi a Okamurovi stoupl o čtyři, respektive pět bodů. Podobný nárůst důvěry byl také u Pekarové Adamové, které současně o čtyři body ubylo lidí, kteří jí nedůvěřují. Mírné zvýšení podílu důvěřujících provázené srovnatelným poklesem nedůvěřujících CVMM zaznamenalo rovněž u ministra pro místní rozvoj a předsedy Pirátů Ivana Bartoše. S důvěrou ve výši 28 procent se umístil v aktuálním průzkumu na čtvrtém místě.

Redakci zajímalo, jak Lukáš Pollert vnímá skutečnost, že »tahouny« průzkumu se mimo prezidenta stali Babiš s Okamurou - politici, kteří v rámci tuzemského politického spektra stojí spíše na takzvaném »populistickém křídle«.

"Podle mého to není ani tak o jménech, ale spíš o tom, že stojí v opozici a vymezují se vůči vládě, která sáhla k řadě nepopulárních kroků, jako je příkladem konsolidační balíček. Podíváme-li se do minulosti, tak do čela žebříčku se v roce 2021 k Babišovi prodral Ivan Bartoš, v roce 2022 to byl pak Petr Fiala. Vždy je si potřeba u těchto průzkumů uvědomit, že vždy se lépe kritizuje, než chválí," přiblížil svůj pohled na výsledky průzkumu pro ŽivotvČesku.cz komentátor Lukáš Pollert.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: