Češi představili nástupovou kolekci pro OH v Tokiu. Neforemné a chaotické, říká stylista

Nástupová kolekce na zahajovací ceremoniál Olympijských her 2021
Nástupová kolekce na zahajovací ceremoniál Olympijských her 2021
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2021

Při zahajovacím ceremoniálu Olympijských her 2021 v Tokiu se česká výprava představí v unikátní nástupové kolekci. Speciálně ušité kroje z dílny návrhářky Zuzany Osako mají reprezentovat Česko a zároveň uctít japonskou kulturu, reakce na ně jsou ale zatím velmi rozpačité. "Na mě to působí usedle a zároveň strašně neforemně. Připadá mi, že střih kalhot a šatů není ideálně zvolen, protože většina sportovců má hezkou figuru a tohle ji nepodtrhuje," okomentoval kolekci pro ŽivotvČesku.cz úspěšný stylista Kája Pavlíček (48).

Speciálně ušitý kroj pro muže a ženy je v bílé barvě, horní díly, tedy vestičky a jupky, jsou vytvořeny technikou modrotisku. Za nástupovou kolekcí na letošní olympiádu, která se bude konat v Tokiu, stojí návrhářka Zuzana Osako. "Návrhářka je Češka, která žila v Itálii, pak v Japonsku a po návratu do Čech se začala věnovat designu. Modrotisk, len, bavlna a přírodní materiály jsou její doménou, což se projevilo i v navrhování olympijských kostýmů," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný stylista Kája Pavlíček.

"Úplně si nemyslím, že ty ženské šaty se zvláštně nabranou sukní dělají sportovkyním ideální postavu, i když je pravda, že návrhářka se zaměřovala na to, aby oděv byl lehký, vzdušný, z přírodních materiálů a vhodný do horka. V Tokiu, pokud jsem se dobře informoval, má být velké vedro, proto součástí nejsou ani saka, ale jen vestičky a jupky," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz muž, který svůj cit pro módu uplatnil i v řadě televizních pořadů.

Názory veřejnosti na kolekci jsou rozpačité, většinou spíše kritické. "Na mě to působí usedle a zároveň strašně neforemně. Připadá mi, že střih kalhot a šatů není ideálně zvolen, protože většina sportovců má hezkou figuru a tohle ji nepodtrhuje. Nemyslím si, že ten dámský kostým podtrhuje ženskost. Je to napůl pokus o folklorní kostým s českými tradicemi v kombinaci s modernou a nádechem japonského stylu. Působí to svým způsobem chaoticky," okomentoval kroje pro ŽivotvČesku.cz známý stylista.

"Líbí se mi ty vejíře, připadají mi vtipné. Nevím ale, jestli bych k tomu dal ty taštičky z lýka, působí na mě velmi zvláštně. Nevím, co si o tom oblečení mám myslet, jsem z toho rozpačitý," uzavřel Kája Pavlíček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.