Češi se chystají na skromné Vánoce, někteří zvažují nejhorší scénář. Ekonomové před ním varují, jeden zmínil ochuzení dětí

Vánoce - Ilustrační snímek
Vánoce – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2022

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní - uvádí to každoroční průzkum agentury Ipsos pro společnost Zonky. Pětina oslovených se podle něj omezí na nejnutnější minimum. To znamená, že k omezení dojde v rámci výdajů na cukroví, výzdobu, ale třeba i v rámci nákupu vánočních dárků. Těch plánuje téměř 90 procent lidí pořizovat menší nebo stejný počet jako loni. Pro redakci ŽivotvČesku.cz promluvili ekonomové Lukáš Kovanda a Štěpán Křeček o současné situaci.

"Lidé se musí připravit na to, že veškeré vánoční potraviny zdraží. Nezdraží tedy jen dárky, ale i vánoční hodování. Nárůst cen přijde v době, kdy lidé budou konfrontováni s novým navýšením záloh za energie," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom Lukáš Kovanda a doplnil: "Proto říkám, že to letos budou nejdražší a nejchudší Vánoce. Zejména sociálně zranitelné domácnosti se budou potýkat s tím, že nebudou moci svým dětem vystrojit takovou vánoční nadílku jako v předchozích letech."

Téměř pět procent lidí zvažuje, že si peníze na dárky letos půjčí. Důvody, proč někteří lidé uvažují o půjčce na vánoční dárky, se proti loňským Vánocům proměnily. Snížení příjmů, které bylo před rokem ve více než polovině těchto případů hlavní příčinou svátků na dluh, uvedla letos desetina lidí uvažujících o půjčce. Nejčastější příčinou jsou nyní ve 40 procentech případů rostoucí výdaje, které byly před rokem tím posledním důvodem, proč si na dárky půjčit.

"Více než polovina oslovených, kteří přemýšlejí o půjčce na dárky, by se však zadlužila jen proto, aby mohli koupit buď ještě více dárků nebo dárky tak drahé, že by jim na ně nestačily vlastní peníze," uvedla Veronika Benešová, která má na starosti půjčky Zonky a Air Bank. Kvůli tomu, aby mohli své blízké u vánočního stromečku ohromit, se podle ní mohou lidé nechat impulzivně zlákat ke zbytečné a nevýhodné půjčce.

Před půjčkami varuje ekonom Štěpán Křeček. "Mnozí lidé mohou využít slev, které přicházejí po Vánocích. To je chytré řešení. Tedy dát do obálky peníze či voucher, což vyjde levněji. Bohužel jsou ale i tací, co si budou brát úvěry, a to jsem přesvědčen, že je nejhorší možný přístup. Pokud v rodině chybí peníze, tak není vůbec důvod se stydět za to, že bude mít taková rodina svátky skromnější," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník a ekonomický poradce premiéra Petra Fialy.

Málo respondentů plánuje pořizovat více dárků než v loňském roce. Zhruba polovina oslovených jich bude kupovat stejný počet, další třetina lidí dokonce ještě méně. S jejich nákupem nejčastěji začínají už v listopadu (38 procent), pětina lidí dárky pořizuje až v prosinci nebo dokonce těsně před Vánocemi. Jen u třetiny nebude mít současná ekonomická situace na jejich vánoční oslavy nebo nákupy dárků prakticky žádný vliv a svátky si plánují užít naplno.

Ačkoliv si na dárky postupně v roce odkládá peníze stranou jen zhruba polovina dotázaných, dobrou zprávou je, že půjčit si na ně je pro Čechy ve většině případů nemyslitelné.

"Proti loňskému roku se dokonce zvýšil podíl lidí, kteří tvrdí, že by si na dárky nepůjčili nikdy. Přesto ale více než desetina dotázaných uvádí, že si půjčku na Vánoce sice ještě nikdy nevzali, do budoucna ale takovou možnost nevylučují," doplnil vedoucí oddělení výzkumu trhu pro Zonky a Air Bank Petr Šmíd ve zprávě. Dotazovaných bylo 1050 lidí ve věku 18 až 65 let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.