Češi se přestali bát koronaviru. Dobře jsme na tom díky opatrnosti, nepodceňme to, varuje Prokop

Češi se přestali bát koronaviru
Češi se přestali bát koronaviru
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2020

Výzkumný projekt Život během pandemie, na němž pracují agentura PAQ Research a iniciativa IDEA AntiCovid, přišel se zajímavými daty. Češi se přestali obávat koronaviru a zvyšuje se jejich aktivita, ať už jde o setkávání s přáteli nebo chození na nákupy. Opatrnější jsou lidé ve velkých městech a starší 55 let. Informoval o tom iROZHLAS.cz.

Během karantény měli Češi 6,4 kontaktu týdně, na konci dubna to už bylo 10,3 lidí. Před koronavirem se číslo šplhalo k 19 lidem za týden. Jde ale o delší kontakty, minimálně pětiminutové.

Lidé se přestali obávat koronavirové nákazy společně s tím, jak vláda postupně rozvolňuje opatření a přibývá méně nakažených. Sociolog Daniel Prokop však upozorňuje, že situace by se neměla podceňovat.

Dobrá situace díky opatrnosti

„Za to, že jsme tři týdny po svátcích stále v dobré epidemiologické situaci, vděčíme pokračující opatrnosti. Na konci dubna už ale obavy klesly a začal se rozbíhat veřejný život. Myslím, že bychom to neměli podcenit – musíme investovat do chytré karantény a veřejně vyhodnocovat dopady uvolňování,“ řekl webu iROZHLAS.cz sociolog Daniel Prokop.

Nejméně bojácní jsou lidé ve věku 35 až 54 let. Ostatní se navzdory rozvolňování potkávají méně. Opatrnější jsou i lidé z velkých měst, nejčastěji se spolu scházejí lidé z maloměst nebo vesnic.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.