Češi začínají mít vážný problém. O dovolené v zahraničí je letos nepřipravuje ani covid, ani inflace. Ale mnohem bizarnější faktor. Promluvila mluvčí CK

Letiště - Ilustrační snímek
Letiště – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 8. 2022

V letech 2020 a 2021 Češi cestovali oproti předchozím rokům jen málo - jak kvůli koronavirovým opatřením, tak kvůli strachu z nemoci. Letos jsou po dovolených v zahraničí o to hladovější. Přijatelnou dovolenou za rozumné peníze letos ještě sehnat sice jde, ale je jich jako šafránu. Zájem o ně je totiž takový, že na last minute zájezdy se slevami nelze spoléhat. "Nejlepší lokality a hotely letos lidé zabrali samozřejmě předem," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

V roce 2020 bylo cestování do zahraničí téměř nemožné. Na dovolenou k moři se oproti předchozím rokům vydalo jen málo lidí. Rok 2021 byl pak výrazně lepší a především očkovaní jedinci se mohli v podstatě bez problémů vydat téměř kamkoliv. V letošním roce se situace značně změnila a o dovolené u moře je extrémní zájem.

Kdo se rozhodne odjet z České republiky a strávit několik dní v zahraničí, často doufá, že si dovolenou užije na lehátku, s drinkem v ruce a spát bude v přepychovém pokoji. Luxusní dovolená nutně nemusí stát statisíce. Více než na výběru exotické destinace totiž záleží spíš na výběru ubytování a jeho úrovně.

"Když si vezmete pětihvězdičkové hotely, tak například i v Egyptě můžete zažít luxus. Pak bych řekla třeba Kapverdy, ale ta cena oproti Egyptu je pochopitelně jiná," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková, v jakých destinacích je možné se za poměrně dobré částky dočkat luxusu.

Mnoho Čechů v minulosti využívalo možnosti si zájezd koupit až několik dní před odjezdem a získat tak na něj slevu prostřednictvím takzvaného last minute. V letošním roce je však o cestování tak velký zájem, že narazit na last minute je spíše náhodou než čímkoliv jiným.

"Na last minute se letos nedá moc spoléhat, někdy se něco vyhrabat dá. Letos ale obzvlášť platí to, že to je to, co zbyde. Nejlepší lokality a hotely letos lidé zabrali samozřejmě předem. Teď už budou lidé rádi, když se do letadla vejdou a někam pojedou. Po sezóně se to třeba trochu uklidní a v září to bude lepší," prozradila Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz, jak moc se zájezdy k moři prodávají.

Pokud si zájezd někdo ještě nekoupil a přece jen ho srdce táhne za vlnami a pískem, zcela nejrozumnější je od internetu neodtrhávat oči. Výhodné nabídky last minute zájezdů se totiž sice objevují, ale je otázkou jen krátké chvíle, než zmizí.

"Destinace jsou v podstatě přebrané. Je vhodné sledovat zájezdy, mít připravený kufr a za dva dny odletět, když se nějaká super nabídka ukáže," poradila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury, jak si sehnat dovolenou i v době, kdy se zájezdy prodávají jako divé.

Velký zájem o dovolené je i přesto, že ceny nejsou historicky úplně nejnižší. V podstatě dva roky izolace způsobené covidem v lidech přesto vyvolaly velkou chuť cestovat. Pokud jde o nejoblíbenější destinace, kdo touží po luxusu a obskakování, může se spolehnout na dvě.

"I Chorvatsko je teď o 30 procent dražší, takže letecky vyjde třeba na 30 či 40 tisíc, což nebývalo. V top žebříčku máme Řecko, Egypt, Turecko, Tunisko, Bulharsko a Chorvatsko. Největší luxus nabízí Řecko a Turecko," dodala Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.