Češka americkou ministryní. Příběh Madeleine Albright bere dech: 10 aktuálních fotek

Madeleine Albright
Madeleine Albright
Foto: wikipedia.org, Twitter Madeleine Albright
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 5. 2020

Madeleine Albright se narodila jako Marie Jana Körbelová 15. května 1937 na pražském Smíchově. Během druhé světové války její rodina urpchla před nacisty do Londýna, po jejím konci utíkala znovu - tentokrát před komunisty - do Spojených států amerických. A tam to česká rodačka dotáhla daleko.

Madeleine Albright bylo jedenáct let, když se s rodinou usadila v americkém Coloradu. Studovala na internátní škole ve Švýcarsku a potom absolvovala politologii na uznávané Wellesley College. Po svatbě s chicagským novinářem Josephem Albrightem získala diplom na Institutu ruských sutdií na Kolumbijské univerzitě.

O svém židovském původu neměla ponětí. Vychovali ji jako katoličku, ale těsně před jmenováním do úřadu ministryně zahraničí Spojených států se dozvěděla, že je Židovka. "Ptali se mě, jestli jim chci říct něco, co by měli vědět. Řekla jsem, že je možný, že jsem židovskýho původu. Řekli mi: To nevadí, náš prezident není antisemita," vyprávěla před lety v Show Jana Krause.

Severoatlantická aliance

Její prarodiče a několik dalších příbuzných se stali oběťmi holokaustu. Deník Washington Post o tom vydal reportáž, že které se Albright dozvěděla pravdu. Byla první ženou na postu americké ministryně zahraničí a zasadila se o vstup Česka a dalších středoevropských zemí do NATO.

Do Česka stále jezdí a nezřídkakdy se účastní různých přednášek. Je autorkou mnoha knih, v Česku zatím naposledy vyšla její publikace Fašismus: Varování. Další, která je v USA už na pultecvh obchodů, u nás vyjde na podzim.

Vybrali jsme 10 aktuálních fotek Madeleine Albright, jak vypadá dnes, když už není političkou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.