Česká pošta zdražuje. Zákazníci si za některé služby připlatí. Mluvčí uvedl, čeho se vyšší ceny dotknou

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 3. 2021

Začátek nového měsíce přináší změny v souvislosti se zvýšením cen některých služeb České pošty. Dosud se ceny držely stabilní, ale od 1. dubna 2021 si zákazníci připlatí za některá psaní a poukázky. Mluvčí podniku popsal, z jakého důvodu došlo k navýšení cen a čeho se týkají. "Zvýšení ceny poštovních poukázek souvisí s kompenzací trvalého růstu nákladů České pošty, které jsou zapříčiněné například růstem ceny pohonných hmot, mezd, energií a tak dále," vyjádřil se.

Česká pošta je státním podnikem, který je poskytovatelem služeb v oblasti zprostředkování informaci, zboží a plateb. Od 1. dubna dojde k citelné změně především pro zákazníky, kteří podávají psaní a řeší poštovní poukázky. Právě u nich totiž dojde k navýšení původních cen. U doporučeného psaní (ekonomického) si připlatí pět korun, tedy místo 47 rovnou 52 korun u prioritního pak 59 korun.

Stejné navýšení čeká i cenné psaní, které stálo původně 52 korun, nyní bude muset zákazník zaplatit 57 korun. U obyčejného psaní pak zůstává stejná částka – 19 korun, pokud se bude jednat o prioritní, cena je 26 korun.

"Zvýšení cen se dotkne doporučeného psaní, cenného psaní a poštovních poukázek. Obyčejných dopisů nebo balíků se změna netýká. Zvýšení ceny poštovních poukázek souvisí s kompenzací trvalého růstu nákladů České pošty, které jsou zapříčiněné například růstem ceny pohonných hmot, mezd, energií a tak dále," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty s tím, že se zároveň reaguje na poptávku po těchto službách.

"Také se klade důraz na dodržení principů nákladové orientace ve smyslu zákona o poštovních službách a poštovní směrnice. U poštovních poukázek typu B trvale rostou náklady spojené s doručováním hotovosti adresátům a aktuálním zdražením dochází ke snižování cenového rozdílu s ostatními typy poukázek," doplnil Matyáš Vitík pro ŽivotvČesku.cz.


Přehled změn cen služeb České pošty:


Doporučení psaní ekonomické (standard 50 g) - původně 47 Kč, nová cena 52 Kč
Doporučení psaní prioritní (standard 50 g) - původně 54 Kč, nová cena 59 Kč
Cenné psaní (50 g) - původně 52 Kč, nová cena 57 Kč
Poštovní poukázka A - původně 39 Kč, nová cena 44 Kč
Poštovní poukázka B - původně 32 Kč, nová cena 37 Kč
Poštovní poukázka C - původně 48 Kč, nová cena 53 Kč
Poštovní poukázka D - původně 107 Kč, nová cena 112 Kč

(Zdroj: Česká pošta)


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.