Česká záhada jménem Vlastimil Válek. Blábolí, slibuje, hraje přesčas. I přes kritiku je ale jeho pozice neotřesitelná

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 11. 2023

Komentář: Na začátku října premiér Petr Fiala (ODS) ve svém bilancování uvedl, že vláda vstupuje do druhé poloviny volebního období s dobrým skóre. Podařilo se zvrátit trend zadlužování a zpomalit inflaci, uvedl na svém profilu ve videu na síti X, kde se mimo jiné rozpovídal o všem dobrém, co se jeho optikou vládnímu kabinetu podařilo. Co se však zatím rozhodně nepovedlo - tak rozluštit asi největší záhádu Česka - tedy, že ministr Vlastimil Válek je po téměř dvou letech šéfování resortu zdravotnictví stále ministr. A je to rozhodně větší záhada než legendární Tleskačův ježek v kleci. Právě druhá polovina volebního období je velkorysou možností, kdy Fiala v roli trenéra, pokud by se na věc dalo nahlížet sportovní optikou, může »unavené hráče« nechat odpočinout mimo hrací plochu. A ministr Válek by si nepochybně zasloužil »jít do sprch«. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl vyjádření expert na zdravotnictví Ondřej Dostál, který s mimořádným údivem sleduje rozporuplné výkony šéfa zdravotnictví.

Premiér Petr Fiala je mistrný taktik - do druhé poloviny volebního období vstoupil s kompletní sestavou ministrů. Nikoho ze svého mančaftu doposud sportovní terminologií »neposlal do šaten«, a to i přes skutečnost, že někteří z jeho ministrů nepodávají zrovna nejpřesvědčivější výkony. Vyloženě »tužku« pak předvádí šéf zdravotnictví Vlastimil Válek. A to nejen v rámci strategické komunikace, kdy než ucelený projev se jeho rétorické schopnosti dají označit za »blábolení«, ale zejména poslední týdny jsou nad jeho síly, zejména pokud jde o zajištění základních léků, ale také o kauzu »lékaři a přesčasy«.

Ohledně ministra Válka, který by si zasloužil odpočinek a aby ho někdo nahradil, se vyjádřil expert přes zdravotnictví, právník a pedagog Ondřej Dostál, a to pro ŽivotvČesku.cz ve svém sportovně laděném komentáři.

"Vládní tým se nachází v úvodu druhého poločasu a publikum sice zatím nehází na hrací plochu dělbuchy jak ve Francii, ale fandění už se ozývá jen z »dvouprocentního kotle ultras«. Bude unavenější hráče potřeba vystřídat? S elektronickou tužkou se zaměříme na několik leopardích zákroků Vlastimila Válka. Avizovanou předzápasovou taktikou byla důsledná hra proti lockdownům a povinnému očkování, v případě nutnosti bez dresu, do půli těla, přivázán k bráně. Hned po výkopu ale vzaly taktické pokyny zasvé, došlo k útoku na vánoční trhovce skrz nouzový stav, následovala udržovací hra vyhlášky o povinném očkování, dokud nezačalo publikum dupat a pískat. Následná novela Pandemického zákona byla nevynucený faul a úplně zbytečná žlutá karta," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz zkušený právník Ondřej Dostál na první měsíce, kdy se Válek představil v roli ministra.

"O něco později přišel tvrdý zákrok v podobě mediálních výroků o zavedení nadstandardů, což se ale nelíbilo divákům majícím pocit, že za vstupné už zaplatili dost, zvlášť když na stadioně zdražili i pivo. Trenéři zjevně nařídili hráči, aby se stáhnul a nevykartoval se hned v prvním poločase. Důsledkem byla méně drsná, ale o to zákeřnější hra v podobě neřešení úplatků v nemocnicích pod heslem »to je daň za demokracii«. Na technické minely v podobě nedostatku praktiků či zubařů si bohužel diváci v naší soutěži už pomalu zvykají. Ale neřešený roční výpadek penicilinu byl ostrou střelou na vlastní bránu, kterou bychom očekávali spíše v africké lize a která vedla k vlastnímu gólu. Není divu, že i zdravotníci na stadionu, bez kterých zápas nemůže pokračovat, odmítli být u něčeho takového přesčas. Naštěstí sudí písknul poločas a hráči se za posměšného chorálu: »Demisi, demisi« odebrali do šaten," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál, jak vnímal hru Vlastimila Válka v prvním poločase.

"Navzdory tomu do druhého poločasu tým Petra Fialy nastoupil v nezměněné sestavě, protože navzdory soupisce hned z pěti velkoklubů není na zdravotnictví za koho střídat. Zápas se nejspíš dohraje do konce řádné hrací doby, ale rozhodně o pohledné dění se jednat nebude," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál, který zároveň doplnil, že i když by si Vlastimil Válek zasloužil střídání, realita je taková, že i když se ministr zdá být mimořádně neschopný člověk, ve skutečnosti je konfrontován s řadou dlouho očekávaných selhání, která se v posledním období sešla téměř naráz.

"Jen razantní ministr, s připraveným plánem reforem, plnou podporou premiéra a fungujícím úřadem, by mohl dopady zmírnit," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál, který se mírně ministra Válka i zastal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.