České domácnosti sice bojují s drahotou, na dovolených se to ale neprojevilo. Lidé utrácí za zájezdy stále více, říká mluvčí CK

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 2. 2023

Neustále se zdražující potraviny i další položky sice Čechům dělají vrásky na čele, jakmile ale dojde řeč na dovolené, střídmost a šetření jdou stranou. Alespoň podle dat, která evidují cestovní agentury. "Na tom, jaké zájezdy si lidé kupují, se krize vůbec neprojevila. Naopak roste zájem o čtyřhvězdičkové i pětihvězdičkové hotely," uvedla pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Že v době, kdy se v supermarketech obyčejná zelenina prodává za velmi přemrštěné ceny, budou lidé pomýšlet na dovolené, je poměrně překvapivé. Podle mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřiny Pavlíkové však paradoxně právě nyní v Česku vypukla doslova cestovní horečka.

Češi se na sklonku zimy rádi vydávají zejména do exotických destinací, což zjednodušuje fakt, že do řady z nich létají z Prahy přímé lety. "Zájezdy do Dominikánské republiky, na Zanzibar, do Thajska i ománského Muscatu, který se v poslední době stal velmi oblíbeným, jsou již nyní téměř vyprodané. Z bližších destinací pak Češi vybírají nejvíce Egypt, konkrétně Tabu, Hurghadu nebo Marsu Alam u Rudého moře, Kanárské ostrovy nebo Madeiru, která teď lákala na karnevalové období," uvedla pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí CK.

V jarních měsících řada lidí také vyráží lyžovat, proto jsou velmi oblíbené i zájezdy do Rakouska nebo Itálie, které jsou také cenově dostupnější než výlety za exotikou. Mnozí Češi již plánují dovolené na období Velikonoc, překvapivě si v poslední době oblíbili poznávací zájezdy, které letos kupuje dvakrát více lidí, než tomu bylo v předešlých letech. "Jde hlavně o populární prodloužené víkendy, vede zejména Londýn, Paříž, Řím nebo Lisabon, ale je zájem i o další okruhy po Velké Británii nebo Francii, ze vzdálenějších míst pak Spojené arabské emiráty," vyjmenovala Kateřina Pavlíková pro ŽivotvČesku.cz nejoblíbenější místa, kam vyrazit za poznáním.

Kdo si chce dovolenou zaplatit, měl by si s tím raději pospíšit. Oproti minulosti totiž značně ubylo oblíbených last minute zájezdů, a to z toho důvodu, že se termíny plní tak rychle, že se do nabídky na poslední chvíli dostanou jen málokdy. Na oblibě však stoupají zájezdy first minute, které naopak poskytují výhodnější ceny, pokud si člověk dovolenou koupí s dostatečně velkým předstihem. Nezdá se ale, že by nyní pro Čechy byla cena tolik rozhodujícím faktorem.

"Vidíme, že klienti utrácí za dovolenou více peněz, protože si vybírají hotely vyšších kategorií, nejčastěji čtyř a pětihvězdičkové, jezdí do vzdálenějších destinací, přikupují další služby a jezdí na více výletů. Češi se také vrátili k first minute předprodejům. Zajímavým trendem je také takzvaný beach office, kdy někteří pracují místo domova ze zahraničí," popsala pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní kanceláře Čedok a dodala, že pokud by někdo přece jen rád ušetřil, existují destinace, které se v současnosti vyplatí více než jiné.

Z exotických zájezdů je momentálně nejvýhodnější Zanzibar, kde lze devítidenní pobyt zakoupit za 34 990 korun na osobu. Z destinací klasičtějších a trvale oblíbených je to poté Egypt, kde se cena za osobu pohybuje kolem 11 000 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.