České ženy by měly jít za svými sny jako Božena Němcová, říká Aňa Geislerová

Aňa Geislerová
Aňa Geislerová
Foto: archiv České televize
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2021

Česká spisovatelka Božena Němcová (1820 - 1862) byla ženou, která uměla vyvolávat emoce a bořit stereotypy. V seriálu Božena se o roli silné ženy podělily herečky Anna Kameníková (26) a Aňa Geislerová (44). Geislerová osud Němcové přebírá ve chvíli, kdy pro spisovatelku začíná její nejtěžší životní období. "Je vždy nutné umět vyjádřit svůj názor a jít za svými sny," uvedla k náročné roli pro ŽivotvČesku.cz Aňa Geislerová.

Režisérka čtyřdílné minisérie Božena Lenka Wimmerová otevřela téma, do jaké míry ke slavné spisovatelce přistupovat z pohledu školních osnov a zažité historie, a do jakých společensky přípustných mantinelů autory pustí touha představit Němcovou jako ženu, kterou zmítají bolesti, vášně i náruživost.

S mladou nonkonformní Boženou se popasovala šestadvacetiletá herečka Anna Kameníková. Stárnoucí spisovatelku v nejtěžších chvílích života pak v seriálu České televize ztvárnila herečka Aňa Geislerová.

Co vám ta role velké české spisovatelky dala?

Určitě jsem si o paní Němcové doplnila vědomosti a znalosti. Jako s člověkem jsem s ní strávila spoustu času, tak ji beru jako ženu, kterou znám. Získala jsme drahou přítelkyni, když to řeknu jejími slovy.

Rozumím. V čem by podle vás dnešní ženy mohly od Boženy Němcové čerpat inspiraci?

Mohly by se inspirovat mnoha věcmi. Zejména tím, že by měly jít za svými sny, ať už by jim v cestě stála jakákoliv překážka, byť i tou překážkou jsou si mnohdy ony samy. Mohly by se od ní poučit v tom, že je důležité vždy umět vyjádřit svůj názor. A uvědomit si, že tvořivost a tvůrčí vyjádření je osvobozením od všeho, co vás v životě bolí a trápí.

Když se ohlédnete za prací na place, co vás při natáčení nejvíce zasáhlo?

Užila jsem si trápení s korzetem, ale to je jen taková praktická věc. Ale bylo to těžké, protože přebírám Boženu od Aničky Kameníkové ve chvíli, kdy se její život začal prudce lámat do horších a těžších věcí. Ještě těžších, než si do té doby prožila, jako je nemoc a ztráta dítěte, chudoba, vyloučení ze společnosti, její nemoc, byla velmi nemocná... Pro mě tam bylo mnoho těžkých věcí. Všechno si to člověk odžije, pro herce jsou to úkoly, které má rád.

Po takto náročné roli odpočíváte jako boxer po zápase? Nebo raději jdete hned do dalšího projektu?

Není tajemstvím, že já jsem souběžné s tím točila Olgu Havlovou (film Havel z roku 2020), takže já zvládám asi herecky »boxovat« na dvě strany. Ale je faktem, že je žádoucí si po roli nějak odpočinout, ale to je věc lidské povahy. Někdo nedělá nic, někdo relaxuje tak, že se vrhne do něčeho dalšího, ale nemusí to být herectví. Já pak navázala ještě pohádkou (O vánoční hvězdě z roku 2020) a pak přišla karanténa a byla jsem nucená si odpočinout.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.