Česko bez opatření a roušek. Vakcína proti covidu tu může být 28. prosince. O imunitě promluvil epidemiolog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 12. 2020

Česko by se už brzy mohlo vrátit do stavu jako před vypuknutím první vlny epidemie nového koronaviru letos v březnu. Podle České vakcinologické společnosti by totiž první dávky na očkování mohly dorazit 28. prosince. Jde o 9750 dávek vakcíny. Pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (56) upřesnil, za jak dlouho po aplikaci preparátu člověk získá imunitu.

V očekávání je, že preparát od společnosti Pfizer schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pro Evropskou unii už 21. prosince. Poté by nemuselo nic bránit tomu, aby první dávky dorazily do Česka.

Vypadá to velmi nadějně. EMA by mohla vydat povolení pro Covid vakcínu Pfizer již 21.12. a 28.12. by mohlo být prvních 4875 dávek v Praze a 4875 dávek v Brně.

Zveřejnil(a) Česká vakcinologická společnost ČLS JEP dne Pondělí 14. prosince 2020

V rámci EU není zatím žádná z vakcín proti covidu schválená. V současnosti očkuje pouze Velká Británie, která už mezi lidi aplikovala první dávky. O víkendu ji povolili používat také v USA, předtím v Kanadě.

Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil epidemiolog Roman Prymula a to v souvislosti, když se nechá jedinec očkovat, za jak dlouho získá imunitu proti zákeřné infekci.

"Pokud vycházíme z informací o první schválené vakcíně ve Velké Británii a USA, tedy vakcíně Pfizer-Biontech, je člověk spolehlivě chráněn týden po aplikaci druhé dávky, která se aplikuje 3 týdny po dávce první," upřesnil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Česko má očkovací látku objednanou předem pro asi dva miliony lidí díky společnému nákupu Evropské unie. Dodávat vakcínu do Česka má několik výrobců, celkem jí bude pro 6,9 milionu lidí. Očkování je dobrovolné a hradit ho mají pojišťovny. Přáním ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) je proočkovat 60 až 70 procent Čechů.

První dávky podle strategie navržené ministerstvem zdravotnictví budou určeny pro rizikovou skupinu, tedy pro seniory 65+ let a mladší nemocné s vážnými chorobami. Dále pro zdravotníky v první linii.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.