Česko čeká vydatný nášup sněhu. Po víkendu přijde silné ochlazení

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2022

Na přelomu týdne počasí v ČR ovlivní hluboká tlaková níže, která přinese velkou oblačnost a na většinu území sněžení. "To bude zejména na východě území vydatné a trvalé i v nížinách. Příští týden také přinese výrazné ochlazení, v hlavní roli budou zejména pocitové teploty," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Čtvrtek je ve znamení studeného severozápadního proudění, ale oblačnosti bude nejméně z celého týdne. V porovnání s počasím uplynulých dní tohoto týdne bude dnešní počasí klidné.

"Na vrcholcích hor po ránu teploty klesaly i pod -5 °C a teplota v 1000 m na horách se už bude po celý den pohybovat pod bodem mrazu. To v nižších polohách ještě teploměr ukáže až 4 °C, pocitová teplota ale bude opět nižší. A dnešek přinese nejméně oblačnosti z celého týdne - zejména v Čechách se můžeme místy těšit i na polojasnou oblohu. Zpočátku dne bylo pouze ojediněle polojasno, během odpoledne ale očekáváme v Čechách místy polojasno. Jinak bude oblačno, na Moravě a ve Slezsku až zataženo. Během dne očekáváme ojediněle také slabé sněžení, v nížinách ojediněle i déšť se sněhem. Srážkové úhrny budou nízké. Odpolední teploty se budou pohybovat na teploměru v rozmezí 1 až 5 °C," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

Také během noci ze čtvrtka na pátek bude méně oblačnosti v Čechách - zejména zpočátku noci až polojasno. Jinak bude oblačno a ojediněle sněhové přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky a po ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Teploměr ukáže 2 až -4 °C.

V pátek už bude opět více oblačnosti i srážek - zejména na Moravě a ve Slezsku. "Počasí u nás ovlivní další z tlakových níží. Zpočátku dne bude v Čechách ojediněle až polojasno, na Moravě a ve Slezsku pozor na ojedinělé mrznoucí mlhy. Během dne pak bude oblačno až zataženo, postupně od jihu srážky - v Čechách převážně sněhové, na Moravě sněhové až od vyšších poloh, jinak déšť, přechodně i déšť se sněhem. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 0 až 4 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Předpověď počasí na víkend

V sobotu bude zataženo až oblačno, občas sněžení, na východě území v nížinách i déšť. Ranní teploty 0 až -4 °C. Denní teploty -2 až 2 °C, na východě 4 °C.

V neděli bude zataženo, od jihovýchodu sněžení nebo sněhové přeháňky. Ranní teploty -1 až -5 °C. Denní teploty -3 až 1 °C.

V neděli a v pondělí meteorologové očekávají sněhové vločky i v nížinách a zejména na východě území bude sněžit trvale a vydatně – denně napadne i přes 15 centimetrů sněhu. V Jeseníkách a Beskydech za 48 hodin napadne i půl metru sněhu. V kombinaci s čerstvým větrem se budou tvořit sněhové jazyky a závěje. První polovina příštího týdne bude ve znamení takzvaných »ledových dnů«, kdy odpolední teploty nebudou stoupat nad nulu, bude i relativně bohatá na sněžení, upřesnila předpověď pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Předpověď počasí na nadcházející týden

V pondělí bude zataženo, na většině území sněžení nebo sněhové přeháňky. Ranní teploty -3 až -7 °C. Denní teploty -4 až 0 °C.

V úterý lze očekávat zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Ranní teploty -5 až -9 °C. Denní teploty -4 až 0 °C.

Ve středu bude zataženo až oblačno, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Ranní teploty -8 až -12 °C. Denní teploty -5 až -1 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.