Česko jde do lockdownu, od pondělí se bude uznávat jen očkování či prodělání nemoci. Na jak dlouho, nastínil Adam Vojtěch

Andrej Babiš a Adam Vojtěch
Andrej Babiš a Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 11. 2021

Ve středu premiér Andrej Babiš (67) oznámil, že dojde na zpřísnění proticovidových opatření. Česko tak z neděle na pondělí zavede bavorský model, tedy, že nebudou platit antigenní či PCR testy. Za bezinfekčnost se bude uznávat pouze očkování či prodělání nemoci. Pro ŽivotvČesku.cz v úterý večer ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) nastínil, jak dlouho opatření bude trvat. "Bavíme se o řádu týdnů, možná několika měsíců," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví pár hodin před tím, než premiér variantu zpřísnění oznámil.

Od noci z neděle na pondělí bude v České republice zaveden takzvaný bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. V České televizi to dnes oznámil premiér Andrej Babiš. Opatření bude schvalovat ve čtvrtek dopoledne vláda, jejíž většina se k tomu podle Babiše přiklání.

"Od tohoto času budou, co se týče služeb, hromadných akcí, uznávány jenom očkování a lidi, kteří překonali covid. Ruší se úplně samotesty, nejdeme na model s PCR testy," uvedl premiér. Antigenní testy se budou uznávat jen u zaměstnanců a klientů ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb.

Jde o reakci na nárůst počtu případů za úterý, kterých bylo přes 22 tisíc, což je rekordní číslo a signalizuje, že v dohlednu by mohlo dojít k naplnění kapacit nemocnic a kolapsu. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil v úterý večer Adam Vojtěch, na jak dlouho takové opatření, tedy bavorský model, může být uplatněno.

"Nedokáži říct, jak dlouho, ale ve vámi dotazovaných variantách se logicky bavíme o řádu týdnů, možná několika měsíců. Nedá se to v tuto chvíli říct a vyřešit během několika dnů. Je to otázka proočkovanosti a také víme, že máme dvě dávky vakcíny v časovém rozestupu. Takže opatření by muselo nějakou dobu být nastaveno. Nechci v tuto chvíli říkat, zda by to bylo do ledna či února. Budeme o tom vést debatu, není to jen o ministerstvu zdravotnictví, ale opatření musí schválit celá vláda, takže debata se o tomto povede," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

V úterý přibylo v Česku nejvíc nákaz covidem-19 za den od začátku epidemie loni v březnu. Nově nakažených bylo 22.479, zhruba o polovinu víc než za předchozí úterý. Rostl také počet hospitalizovaných s covidem-19, ale méně výrazně. Za uplynulý týden jejich množství stouplo přibližně o čtvrtinu na 4425. Rostou i počty úmrtí lidí s covidem-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.