Česko je na druhém místě světového žebříčku obětí covidu na obyvatele. Jaroslav Flegr vysvětlil proč
Nejnovější data ukazují, že Česko je ve světě druhé v žebříčku obětí covidu na obyvatele. Těch je v republice v přepočtu na milion 2803. Před námi už je jen Maďarsko s o něco vyšším číslem 3041. "Kvůli podzimním volbám a promořovačům na ministerstvu zdravotnictví se včas nezavedla opatření a druhá vlna epidemie se nechala zbytečně rozběhnout. A pak už jsme se vezli," vysvětlil evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz, co za smutným umístěním stojí.
K pátku s potvrzenou nákazou zemřelo v Česku od loňského začátku epidemie 30.012 lidí a země je na druhém místě na světě v žebříčku obětí covidu v přepočtu na obyvatele. Republika tak na tom je hůř než USA, kde si ale covid-19 vyžádal nejvíce mrtvých v absolutních číslech.
Profesor z Univerzity Karlovy vysvětlil, co za smutným umístěním České republiky stojí. "Volby a promořovači na ministerstvu zdravotnictví. Vláda úmysně nezavedla včas opatření a druhá vlna epidemie se tak nechala zbytečně rozběhnout. A pak už jsme se vezli," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.
"Teď budeme asi nějakou chvíli rozvolňovat, ale měli bychom to dělat chytře. To, co lidi ani ekonomiku tolik nebolí, bychom měli zachovat. To, co bolí, bychom měli nahradit něčím jiným. Úplně nejdůležitější věcí je nyní zabránit příchodu mutantů z ciziny - tedy sekvenovat maximum vzorků od lidí, kteří dorazili z ciziny. Taková indická mutace je mnohem nakažlivější a vidíme, co dokáže natropit v Británii. A to tam sekvenují jako diví. Naopak u nás se sekvenuje málo a vláda se chystá sekvenovat ještě méně. Sice nám Maďarsko za vydatné pomoci ruské vakcíny Sputnik vyfouklo první místo ve světovém žebříčku počtu obětí covidu na milion obyvatel, první místo v evropském žebříčku nejméně sekvenující země si však už nejspíš sebrat nenecháme. Pan premiér se tak bude moci dál naparovat, že jsme alespoň v něčem »best in covid«. Ale nejspíš si kvůli podceňování nebezpečí zavlečení mutací opět koledujeme o velký malér," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný evoluční biolog a parazitolog.
Z mutací mají odborníci strach především s příchodem letního období, konkrétně prázdnin, během kterých se lidé budou vydávat na dovolené do zahraničí. Panuje také obava, že významná mutace vznikne i na našem území. "Určitě vznikají po celém světě různé mutace, některé jsou infekčnější, na jiné nepůsobí vakcína, další vykazují vyšší smrtnost. Když nebudeme šíření mutací pomocí sekvenování hlídat, nevšimneme si šíření nebezpečné mutace včas a máme zaděláno na pěkný průšvih," doplnil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.