Česko je nemocný muž Evropy, stanovili diagnózu Němci: Schillerová a Havlíček mluví o vládou namíchaném koktejlu s přísadou bídy a chudoby
Komentář Jiřího Ovčáčka: Jsou to dva světy. Česká vláda v projevech, prohlášeních, na sociálních sítích a plakátech vypráví, že se zemi začíná dařit a bude lépe. Opozice a odboráři tvrdí opak. K těm, kdo varují před českou mizérií, se nyní přidal prestižní německý list Die Welt. Je to drsné čtení. Česko je nemocným mužem Evropy, který stagnuje. Podle vyjádření špiček hnutí ANO Karla Havlíčka a Aleny Schillerové pro ŽivotvČesku.cz je to smutná realita.
Sobotní vydání listu Die Welt je studenou sprchou pro ty, kteří se ještě snaží českou situaci líčit v růžových barvách. Pohled z Německa, které je klíčovým ekonomickým spojencem Česka, je doslova k pláči. "Česká republika je v současnosti skutečným nemocným mužem Evropy. Nejpůsobivějším důkazem toho je, že česká ekonomika je jedinou z 27 ekonomik EU, která se plně nezotavila z propadu způsobeného koronavirovou krizí," cituje z listu Die Welt server Novinky.cz, který na třeskutý článek upozornil.
Podle Die Welt byla vláda Petra Fialy oproti okolním zemím velmi opatrná v korunové a energetické pomoci. Česko podle listu v ekonomickém závodě ztratilo půdu pod nohama a může ho předstihnout Polsko. Článek přitom zmiňuje krach jednání o výstavbě Gigafactory v Česku, to přitom měla být jakási výkladní skříň vládních úspěchů.
Šéf stínové vlády hnutí ANO a exministr průmyslu Karel Havlíček na konto účtu z Německa podotkl, že se potvrdila jeho slova. "Je to smutné čtení, bohužel ale pravdivé. Potvrzuje se, co tvrdím delší dobu. Vláda řídí ekonomiku účetně, nikoliv hospodářsky. Posiluje roli státu a vlády ve smyslu vyšších daní, přerozdělování, veřejných investic. Rozpočet je mantra a zapomíná na hospodářské souvztažnosti," uvedl Karel Havlíček pro ŽivotvČesku.cz.
Podle stínového premiéra vláda Petra Fialy nezajistí obnovu ekonomického růstu. "Ani stát, ani centrální banka přitom žádný restart neudělají. Hospodářský růst zajistí pouze výkonnost firem a jejich zaměstnanců. Proto jsme je v době pandemie podrželi, proto tvrdíme, ze úkolem vlády je vytvořit prostředí pro privátní investice a pro inovace. Vláda dělá bohužel pravý opak," soudí Karel Havlíček.
Opoziční politik na konto svých tvrzení dodal, že aktuální ekonomické ukazatele jsou vysoce negativní, k optimismu je tedy daleko. "Poslední čísla jsou krutá. Meziroční pokles průmyslu 5 procent, pokles podnikových investic a po pěti letech pokles celkových výdajů na výzkum a inovace," uzavřel Karel Havlíček pro ŽivotvČesku.cz.
Bývalá ministryně financí a předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová vidí situaci Česka jako velmi dramatickou. "Již delší dobu upozorňuji na to, že Fialova vláda svými kroky dělá z Česka pomyslný ostrov sebevrahů," komentovala Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz diagnózu listu Die Welt. Podle bývalé šéfky státní kasy Česko trápí nezvládnutá inflace, klesající reálné mzdy, podinvestování země a perspektiva vyšších daní.
"To je silný koktejl i na naši dříve dobře fungující ekonomiku. Výsledkem je, že ani za tři roky nebudou reálné mzdy na úrovni roku 2019, spotřeba domácností je pak 10 procent pod ní," dodala pro ŽivotvČesku.cz nevesele Alena Schillerová s tím, že to nejmenší, co vláda Petra Fialy nyní může udělat, je, že ve středu podpoří pozměňující návrhy hnutí ANO k rozpočtu, které zabrání převodu více než 60 miliard korun v energetické politice na domácnosti a firmy.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.