Česko má podle Babiše objednaných 20 milionů vakcín proti covidu. Naočkováno bylo 108.239 lidí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Česká republika má objednáno zhruba 20 milionů vakcín proti nemoci covid-19. Kromě vakcíny od společností Pfizer a BioNTech a firmy Moderna, kterými se již očkuje, jsou mezi objednanými dodávkami i látky od výrobců Curevac, Astra Zeneca a Johnson&Johnson. Ta počítá s aplikací pouze jedné dávky a měla by na světový trh přijít v březnu. Ve svém pravidelném výstupu na YouTube to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Řekl, že ČR má objednáno 19,854.450 vakcín, z toho 12 milionů od Pfizer BioNTech a 1,908 milionu od Moderny. Od firmy Astra Zeneca má objednány tři miliony vakcín a 987.000 vakcín má dodat firma Curevac, která teprve minulý týden uzavřela smlouvu o spolupráci při dokončování vakcíny s firmou Bayer. Očkovací látka firmy Curevac vstoupila v polovině prosince do třetí fáze klinické studie. Její první výsledky firma očekává na konci prvního čtvrtletí letošního roku.

Česko má podle premiéra dále objednaných 2,4 milionu vakcín od firmy Johnson&Johnson. Stejně jako Curevac by tato vakcína mohla být v Česku dostupná podle dřívějších informací asi v květnu.

Česká republika podle Babiše od 26. prosince obdržela zatím 169.650 vakcín. K dnešním 13:00 bylo podle něj naočkováno 108.239 lidí. Příští týden by mělo přijít od firem Pfizer a BioNTech 93.600 vakcín. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale v pátek řekl, že Pfizer nyní sníží dodávky do EU, Česko dostane o 40 procent méně, než objednalo.

Češi by neměli počítat s rozvolňováním a spíše se připravit na to, že práce z domova bude ...

Babiš řekl, že Česko má na první čtvrtletí dohodnutou dodávku necelých 1,5 milionu vakcín, ve druhém čtvrtletí by to ale měly být čtyři miliony lahviček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.