Česko má rekordní počet nakažených. Epidemiolog Roman Prymula prozradil, co bude dál

Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 8. 2020

V Česku za pátek poprvé laboratoře prokázaly více než 500 pozitivních případů nákazy novým koronavirem způsobující onemocnění COVID-19. Předchozí rekord, který se datuje ke 27. březnu, byl 377. Za předchozí den se prokázala infekce u 506 lidí. Celkový počet významně stoupl na 21.551 nakažených. Vládní zmocněnec a epidemiolog Roman Prymula v souvislosti s alarmující situací v nočních hodinách poskytl rozhovor pro ŽivotvČesku.cz.

Před více než dvěma měsíci jsme se bavili o tom, že podle vás »restart« viru a jeho šíření bude citelné s koncem prázdnin. To, co jste řekl, se děje. Jde v tuto chvíli o exponenciální nárůst?

Toto ještě není stabilní exponenciální nárůst. My, pokud vezmeme předchozí čísla, tak to někde osciluje. Pokud se podíváme na předchozí dny, tak se čísla pohybovala okolo 250 nakažených, tohle je skutečně číslo, které už je vyšší, což znamená další nárůst v souvislosti s testováním.

Dokážete predikovat, pokud se čísla budou pohybovat podobně jako za pátek, zda dojde ke změně opatření?

Rozhodující je, abychom dokázali kontrolovat přenos viru v komunitě. Pokud to se bude dařit, tak by se současná strategie neměla měnit. Pokud by ale došlo k tomu, že bychom nebyli schopni vytrasovat kontakty, tak samozřejmě celý semafor nabere jinou barvu v regionech, které jsou zasaženy.

Může se do 1. září, tak jak jsou v tuto chvíli opatření platná, něco změnit?

To zatím nepředpokládáme. Rozhodující budou následující dny, podle nichž budeme situaci vyhodnocovat. Ale domnívám se, že kmity nebudou takové, že by se změnil celý semafor.

Patrně teď se začíná ukazovat, že nás s nadcházejícím podzimem čeká těžké, možná složité období...

Domnívám se, že to bude komplikované období pro každou zemi. Teď vidíme nárůst v řadě zemí, a to i v destinacích, které jsou turisticky oblíbené. Jde o proces, který se bude nějak vyvíjet a nepochybně bude po určitou dobu docházet k nárůstu.

Pokud budou počty nakažených v denním měřítku okolo čtyř set až pěti set, dá se mluvit o druhé vlně?

Tady je pořád nějaká diskuze, co je to druhá vlna. Nemyslím si, že to je rozhodující. Pokud dojde k exponenciálnímu nárůstu v denním přírůstku, tak tady máme druhou vlnu. V tuto chvíli to je v nějakém procesu, kdy čísla korespondují, jsou vyšší, ale důležité bude, zda dojde k procesu nějakého více než zdvojnásobení, které se bude na této úrovni nějakou dobu držet. Pokud by došlo k dalšímu nárůstu na podobné hranici, tak jsme na číslech, která jsou pro Českou republiku poměrně vysoká.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.