Česko má rekordních 650 nakažených. Roman Prymula: Vakcína nás může zachránit

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2020

Česko si připsalo nový rekordní přírůstek potvrzených případů nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Poprvé jde o překonání hranice 600 nakažených za uplynulých 24 hodin. Ve středu přibylo přesně 650 nakažených. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula promluvil pro ŽIvotvČesku.cz o tom, že vakcína nám může pomoct.

Současný stav je velmi alarmující, nikoliv nezvladatelný. "Vyšší čísla budou každý den, počty nakažených se budou sunout a situace se bude zhoršovat. Zhoršuje se nárůst přibližně o 1,8 procenta za den na dlouhodobé křivce. Pořád jde o věc, která je kontrolovatelná a mohla by vydržet do doby, než bude pro rizikové skupiny vakcína," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

V tuto chvíli je skutečně dobré dodržovat obecná hygienická nařízení. Odvrátit vysoké počty nakažených může až vakcína, o které se mluví, že by mohla být na konci roku, případně v začátku nadcházejícího roku.

"Na druhou stranu se musíme mít hodně na pozoru, aby nedošlo k exponenciálnímu výstřelu několika ohnisek. Je řada zemí, kde se toto stalo. Vakcína nás v krátkém časovém horizontu může zachránit," upřesnil pro ŽivotvČeskucz uznávaný epidemiolog Roman Prymula, který v minulosti upozorňoval, že počty nakažených porostou a je na každém z nás, jak přistoupí k zodpovědnosti ohledně šíření nákazy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.