Česko mění pravidla. 22 dní po první dávce turistika do země bez omezení. Promluvil profesor z UK o skvělé výhodě

Pixabay
Chorvatsko je oblíbenou destinací Čechů.
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 29. 5. 2021

Ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Maďarska a Slovinska a ze států s nízkým rizikem nákazy koronavirem bude možné přicestovat bez omezení 22 dní po první dávce vakcíny proti covidu-19, v případě jednodávkové vakcíny je to 14 dní. Pravidla cestování očkovaných Čechů do zahraničí se liší podle jednotlivých států. Nový certifikát dokládající očkování i pro účely cestování by měl být od 1. června ke stažení na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), uvedla v pátek hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (63) je zmírnění pravidel pro cestování dobré v tom, že řada Čechů se nechá očkovat.

"Z úzce odborného hlediska nedává toto opatření smysl. I lidé po jedné dávce mohou infekci dál šířit. Jenže nám nejde o to vyhrát bitvu, my musíme vyhrát válku. Nám nestačí epidemii zpomalit, my ji potřebujeme definitivně ukončit. A to se může podařit jedině dosažením dlouhodobé kolektivní imunity, tedy proočkováním nejméně 80% obyvatel. Poskytnutí výhod osobám po první dávce nabídne mnoha lidem důvod či vítanou záminku k tomu, aby se nechali ještě před prázdninami naočkovat. Ve výsledku je tak toto zdánlivě nesmyslné opatření velmi rozumné a může významně přispět k vítězství nad covidem," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr, v čem spatřuje pozitiva.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) po pátečním jednání vlády řekl, že do ČR bude možné ze šesti zmíněných zemí a z Chorvatska cestovat bez omezení po první dávce očkování. Časový odstup od ní však nezmínil. Certifikáty o očkování turistů z těchto sedmi zemí budou uznávány i například pro vstup do služeb, které budou v Česku otevřené, dodal Vojtěch.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek na Twitteru posléze uvedl, že očkovaní lidé z Izraele, Austrálie, Thajska, Nového Zélandu, Singapuru a Jižní Koreje budou moci od úterý do ČR také za turistikou a využívat i hotely a restaurace. Země patří k územím s nízkým rizikem nákazy na takzvané mapě cestovatele, kterou se řídí podmínky pro příjezd do ČR. Její aktualizaci ministerstvo zdravotnictví vydalo v pátek, podle ní se od pondělí zjednoduší příjezd do Česka z Kypru, Litvy a Švédska.

Pravidla cestování očkovaných Čechů do zahraničí se liší podle jednotlivých států. "Například vstup do Maďarska je možný ihned po první dávce, Německo ale vyžaduje potvrzení o úplném očkování, od kterého uběhlo minimálně 14 dní," uvedlo ministerstvo zahraničí. Na Slovenskou budou moci bez povinné karantény či testu jezdit od 31. května ti Češi, kteří jsou alespoň 14 dní po podání druhé dávky vakcíny, oznámil Kulhánek večer na Twitteru.

Jednání podle něj nejsou u konce. Kulhánek dále oznámil, že by brzy mělo být možné cestovat volně do Chorvatska po první dávce vakcíny. Detaily chce dojednat na víkendové návštěvě země. Cílem je, aby Chorvatsko umožňovalo vstup bez omezení 22. den po první dávce očkování, ne jako dosud dva týdny po druhé dávce, upřesnil v Českém rozhlasu (ČRo) náměstek ministra zahraničí pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek.

ČR se podle Smolka snaží, aby Chorvatsko jako doklad uznávalo kartičku, kterou očkovaní dostávají po první dávce a je na ní také termín druhé dávky. Česká diplomacie podle Smolka také usiluje o to, aby Chorvatsko uznávalo nové QR kódy, které bude možné příští týden od úterý získat na webu ÚZIS. Kódy pro dříve očkované se podle Smolka do systému budou doplňovat postupně, pro nově očkované budou dostupné hned.

"To, co je důležité, je reciprocita v certifikátech. To znamená, že pokud tady člověk bude oočkován, dostane certifikát, tak tyto země budou certifikát uznávat. Ale záleží na konkrétní zemi, jak má nastaveno dané očkovací schéma," řekl v pátek novinářům ve Sněmovně Vojtěch.

Potvrzení o prodělaném očkování získají lidé v papírové podobě v očkovacím centru, dosud byla ale vydávána většinou až po druhé dávce. Elektronicky je možné ho stáhnout z webových stránek ÚZIS. Pro ověření je třeba použít kombinaci čísla občanského průkazu a rodného čísla nebo elektronickou identitu včetně bankovní.

Letní prázdniny se blíží a s nimi i sezóna dovolených. Vzhledem k tomu, že poslední dva ro...

Od 1. června byl měl web umožnit získat i potvrzení o testu nebo prodělané nemoci v posledním půl roce, což jsou další dvě možnosti, jak prokázat bezinfekčnost. Legislativní ukotvení certifikátu minulý týden projednávala Sněmovna. Schválit ho v legislativní nouzi ale poslanci odmítli. Vojtěch v pondělí předloží nový návrh, který mimo jiné nebude využívat tolik osobních údajů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu