Česko může mít covid pasy už v květnu. Jde o omezování lidí, všichni být očkovaní nemůžou, míní Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 3. 2021

V souvislosti s epidemickou situací v Česku vláda řeší zavedení tzv. covid pasů, který by měly výrazně pomoci v rámci cestování. Nicméně by se mělo jednat pouze o dočasné řešení a s covid pasy vyvstává také zásadní problém kvůli tomu, že pro některé lidi, kteří z nějakého důvodu nebudou očkovaní, to může být diskriminační. "Nesouhlasíme s omezováním běžného života občanů na základě toho, zda se nechali nebo nenechali očkovat," uvedl předseda Česko pirátské strany Ivan Bartoš (40) pro ŽivotvČesku.cz.

V době celosvětové pandemie koronaviru je jednou z velmi zasažených oblastí cestovní ruch, mimo jiné proto, že kvůli nákaze je výrazně omezeno cestování. Proto se začalo řešit téma tzv. covid pasů, které by měly sloužit k usnadnění pohybu za hranicemi. Evropská komise (EK) by měla za týden ve středu 17. března představit návrh toho, jakou by mohl mít digitální očkovací certifikát podobu. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka chce Česká republika plně využít elektronickou verzi a k celkové realizaci průkazů by u nás mohlo dojít už v květnu.

Se zavedením covidového pasu nesouhlasí opoziční strana Pirátů. "Covidpas nechceme - očkování musí zůstat dobrovolné a z toho vyplývá i fakt, že nesouhlasíme s omezováním běžného života občanů na základě toho, zda se nechali nebo nenechali očkovat, respektujeme přístup každého jedince k očkování, ač očkování považujeme v globálu za účinný prostředek v boji s pandemií. Někteří lidé mají navíc pro očkování medicínskou kontraindikaci - každý prostě být očkován nemůže," řekl Ivan Bartoš pohled na situaci ohledně zavedení covidpasů s tím, že očkování musí být »3D« - tedy dobrovolné, dostupné a důvěryhodné.

"Alternativu pro cestování musí představovat i negativní test PCR. Z ekonomických i epidemiologických důvodů je samozřejmě vhodné zajistit co nejvyšší proočkování občanů v Česku i ostatních členských zemích. Nicméně nemůžeme z lidí dělat občany druhé kategorie pouze proto, že nejsou očkovaní, k čemuž mohou mít i vážné zdravotní důvody,“ zdůraznil předseda Pirátů.

Země Evropské unie zvažují tzv. zelený digitální pas. Pro jeho zavedení jsou nejvíce státy jižní Evropy, například Itálie a Španělsko, s ohledem na letní sezónu, kdy by další omezení cestování a turismu v nejsilnějších měsících roku znamenalo výrazné finanční ztráty. Ostrovní stát Kypr a Řecko už covid pasy uznaly.

Opačný postoj zaujaly severské země, které mají obavu, že i očkovaný člověk může být přenašečem viru SARS-CoV-2 a nákazu dále šířit. Aktuálně vykázaných očkování v ČR je podle dat ministerstva zdravotnictví 937.578. Někteří odborníci však upozorňují stejně jako předseda Pirátů Ivan Bartoš na to, že covid pasy mohou být pro mnohé diskriminační, protože lidé z mnoha důvodů nemusí nebo nemohou podstoupit očkování. Stačí přihlédnout k aktuální organizaci očkování v Česku a množství vakcín, kterým zdravotnictví zatím disponuje.

Řešením by mohlo být uvedení informace v covid pasu o tom, že daná osoba postoupila testování proti covidu-19 s negativním výsledkem. "Pro ČR zůstává důležité, aby nebyli diskriminováni lidé, kteří se očkovat nestihnou nebo očkováni být nemohou. Dokázal bych si představit, že by v covidpasu měli údaje o provedených negativních testech," uvedl na svém Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.