Česko není promořené, další vlny koronaviru přijdou, říká odborník Hajdúch

Martin Hajdúch
Martin Hajdúch
Foto: Twitter Martina Hajdúcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2020

Druhá vlna přijde nejpozději na podzim, myslí si odborník Marián Hajdúch. Ten pomáhá se spuštěním chytré karantény. Podle Hajdúcha bude koronavirus v české společnosti doutnat, protože není promořená, jak ukázala studie imunizace populace. Řekl to Seznam Zprávám.

Plošná opatření se uvolňují a postupně je má nahradit právě chytrá karanténa. Hajdúch nepochybuje, že je to dobré řešení.

"Chytrou karanténu považuji za nejlepší z možných řešení. Vždycky bude nutné nakažené jedince identifikovat. Že je epidemie na ústupu, souvisí jen s tím, že jsme zatáhli za záchrannou brzdu dřív, než zemřel první člověk. Proto jsme v klubu zemí, které mohou nejdřív opatření uvolňovat," řekl Hajdúch portálu Seznam Zprávy.

Další vlny koronaviru

Podle Hajdúcha není možné, aby koronavirus zcela vymizel ze světa. "Bude v populaci doutnat. To je v podstatě skoro jistá věc. S tím počítá většina modelů. Uvidíme, jak rychle dojde k další vlně nebo několika vlnkám. Bude to záviset i na situaci v okolních zemích a jak se budou dodržovat zbývající opatření," dodal.

Letní počasí prý zabrání masivnímu šíření infekce, ale v podzimním období vidí Hajdúch riziko. "Je možné, že se s další vlnou potkáme na podzim. Je to docela pravděpodobný scénář, s nímž se pracuje ve většině zemí," uzavřel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.