Česko opět v 5. stupni PES. Roman Prymula otevřeně: Proč se nechám očkovat vakcínou proti covidu-19

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 12. 2020

Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku se zpřísní od neděle 27. prosince tak, aby odpovídala nejvyššímu pátému stupni protiepidemického systému PES. Dnešním dnem se mění hned několik věcí. Zároveň se v neděli začne s očkováním proti nemoci covid-19. Pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (56) upřesnil, proč se nechá očkovat. "V tuto chvíli to je jediná cesta," nastínil bývalý ministr zdravotnictví.

Ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích je dostupných celkem 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. První dávky jsou určené zdravotníkům a seniorům. Očkovací sérum firem Pfizer a BioNTech je první a zatím jediné, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zaregistrovala pro použití v EU. V ÚVN dostali v neděli ráno první dávky premiér Andrej Babiš a válečná veteránka Emilie Řepíková.

Mezinárodně uznávaný epidemiolog v krátkosti uvedl pro ŽivotvČesku.cz, proč se nechá očkovat vakcínou proti zákeřnému viru. "Protože to je v tuto chvíli jediná cesta, jak se efektivně a dlouhodobě chránit před onemocněním," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz. s tím, že obavy z vedlejších účinků vakcíny nemá, jsou totiž minimální.

"Reakce jsou zpravidla mírné či střední a do 24 hodin odezní. Nejčastěji se uplatňuje bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, bolest svalů, zimnice, bolest kloubů, horečka, otok v místě vpichu, zarudnutí v místě vpichu, nevolnost. Ve dvou případech se vyskytla ve Velké Británií závažná alergická reakce. Ta byla ale okamžitě zvládnuta. Objevila se v obou případech u těžkých alergiků," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog.

Aktuálně je epidemie na mírném ústupu. Za poklesem indexu rizika epidemie v ČR stojí snížení reprodukčního čísla na 0,94. Pokud je reprodukční číslo pod hodnotou 1, epidemie zpomaluje. Přesto Česko podle již předešlého rozhodnutí vlády přechází do pátého stupně, a to nejdříve do 10. ledna. V nejrizikovějším stupni se mění řada opatření.

Obchody a služby

Pátý stupeň jasně stanovuje, že je zajištěn jen prodej základních potřeb a výdej objednaného zboží. V pátém stupni budou uzavřeny také provozovny služeb jako je kadeřnictví a další. Ale i skiareály. Výjimkou jsou obchody, které zůstanou otevřené i v neděli. V supermarketech bude v 5. stupni PES možné prodávat jen výrobky povolené pro prodej v malých obchodech. 

Povolen je prodej benzinu, léků či brýlí a otevřeny budou smět být i zverimexy, prodejny novin a tabáku, prádelny, autoservisy, železářství, květinářství nebo galanterie.

Zákaz vycházení - pohybu

Zákaz nočního vycházení bude platit od 21:00 do 4:59.

Shromažďování osob

V »pětce« se mohou scházet jen dva lidé. Svateb a pohřbů se bude smět zúčastnit maximálně 15 osob.

Kulturní akce

Při přechodu do pátého stupně je nelze pořádat vůbec.

Sport

Pátý stupeň umožňuje sport venku. Mohou ho vykonávat pouze dva lidé. Vnitřní sportoviště zůstanou uzavřena, amatérské soutěže zakázány.

Školy

Do škol budou od pondělí 4. ledna chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. Zbytek se bude učit opět distančně. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.