Česko patří v očkování k nejhorším zemím. Milan Kubek promluvil o důvodu. Není to dobrá vizitka, říká

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2021

Očkování proti covidu-19 podle mnohých odborníků zásadně pomáhá v boji s koronavirem a je cestou, jak se dostat ven z kolotoče epidemie. I když se v zemi očkuje od 27. prosince loňského roku a nyní je k dispozici také dostatek vakcín, Česko v očkovacím plánu stále zaostává v porovnání s dalšími státy Evropské unie. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka (53) jde o skutečnost, na kterou dlouho upozorňoval. "Samozřejmě to není dobrá vizitka, celá očkovací akce se u nás rozjížděla velmi pomalu. Teď musíme dělat vše pro to, abychom přesvědčili lidi, kteří se z nějakých důvodů nemají zájem očkovat, aby se naočkovali," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Česká republika začala s vakcinací proti koronaviru téměř před půl rokem. Data ministerstva zdravotnictví udávají už 7 018 455 vykázaných očkování, z toho 114 571 osob dostalo jednu z dávek vakcíny během čtvrtka 17. června. Server Novinky.cz přinesl informaci, že Česko se v žebříčku unijních států řadí s 22,4 % očkovaných lidí až na 22. místo z celkových 27 - počet dávek na 100 obyvatel je 65,59. První příčku si vysloužila Malta, kde už se podařilo 62 % obyvatel aplikovat obě dávky, mají tedy tzv. plné nebo plnohodnotné očkování. Dobře si vede i Maďarsko, kde je 45 % naočkovaných lidí.

"Já jsem upozorňoval na fakt, že jsme na tom s tím žebříčkem špatně. Samozřejmě to není dobrá vizitka, celá očkovací akce se u nás rozjížděla velmi pomalu. Teď musíme dělat vše pro to, abychom přesvědčili lidi, kteří se z nějakých důvodů nemají zájem očkovat, aby se naočkovali. Je třeba vycházet lidem vstříc. Měli bychom být flexibilnější v druhých termínech, být schopni jim je přesunout, když se nehodí - například kvůli plánované dovolené," vyjádřil se prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že bohužel neexistuje žádná velká kampaň, která by o vakcinaci proti covidu-19 dostatečně informovala a edukovala veřejnost.

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před ...

"Mezi mladými lidmi stále převládá názor, že se očkovat nemusí, protože se sami necítí ohrožení. Ten pocit solidarity vůči ostatním někteří z nich moc nevnímají. Určitě není dobře, že byli lidé tři týdny po první dávce očkování vyhlášeni za bezpečné osoby. Mohou být přenašeči, i když je u nich pravděpodobnost těžkého průběhu snížená. Někteří z nich ztratí motivaci jít na druhou dávku, když se už po první mohou chovat jako plně naočkovaní. To jsou průšvihy, na které si zakládáme," uzavřel Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.