Česko potrápí mrazy, bude sněžit nejen na horách. Ranní minima budou klesat až k -6 °C, varuje Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2021

Už dávno se podzim přehoupl do své chladnější části a zima už pomalu začíná »vystrkovat růžky« - letos ta astronomická nastane za necelý měsíc, konkrétně 21. prosince, meteorologická pak počínaje 1. prosincem. Teploty během úterního rána klesaly opravdu nízko a na některých místech dokonce téměř až k -8 °C. "Na Šeráku teplota klesla k -7,8 °C, na Lysé hoře třeba na -6,2 °C. Také středeční ranní minima budou díky malé oblačnosti klesat až k -6 °C," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Podle statistických dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla v období od 22. listopadu do 19. prosince naměřena od roku 1941 nejnižší průměrná teplota v roce 1998, a to -3 °C. Naopak nejvyšší průměrná teplota se vyšplhala před 15 lety v roce 2006 na 5,6 °C. Interval průměrných teplot pro aktuální období přitom bývá v rozmezí od 0,5 do 2,6 °C.

"Dnešní ráno odstartovalo sérii mrazivých rán, která budou pokračovat nejméně do začátku prosince. V úterý ráno na většině území klesala teplota pod bod mrazu, například v 6 hodin ráno bylo v Karlových Varech -6,3 °C, v Praze-Ruzyni -1,3 °C, v Liberci -4,4 °C a v Plzni – Mikulce -3,7 °C. Na Šeráku teplota klesla k -7,8 °C, na Lysé hoře pak na -6,2 °C. Také středeční ranní minima budou díky malé oblačnosti klesat až k -6 °C, od čtvrtka to bude v nižších polohách teplota v minimech nejčastěji do -4 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Závěrečný den pracovního týdne se ponese i nadále v »zimním« duchu a přinese také menší nadílku sněhu. "V pátek očekáváme na našem území více srážek, ty budou v Čechách sněhové také v nižších polohách a vytvářet se bude přechodně také první letošní souvislá sněhová pokrývka mimo horské oblasti," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.