Česko rizikovou zemí: Adam Vojtěch obhajuje vysoký počet nakažených. Vše se může za týden změnit

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odmítá kritiku opozice, že by vláda podcenila koronavirovou situaci na Karvinsku. Podle něj nenese zodpovědnost za nynější omezování vstupu Čechů do některých evropských zemí. Zavřít doly dříve, tedy po objevení prvních případů bez relevantních dat, by podle něj nebylo zodpovědné, uvedl v rozhovoru pro Novinky.cz.

"Znovu opakuji - a taky jsme to probírali s odborníky, hygieniky a epidemiology - to, že máme vysoký počet případů je nepříjemné, ale je třeba se podívat jaké dopady to má na zdraví obyvatel, jestli se navyšuje počet hospitalizovaných pacientů či se zahlcují lůžkové kapacity, a to se neděje," vysvětlil Vojtěch k otázce, proč se těžba v dolech na Karvinku nezastavila hned ze začátku a zahraniční země by nemusely reagovat omezeními pro české občany.

Podle Vojtěcha by se Česko na seznam nerizikových zemí mohlo vrátit už třeba příští týden. Podmínkou je zvládnout situaci na Karvinsku a přimět tamní obyvatele k důslednému dodržování nastavených opatření.

Lidé mají mírný nebo bezpříznakový průběh

"Situace na Karvinsku se řeší průběžně. Proběhlo tam několik plošných testování a to, že je tam nyní víc případů, je dáno tím, že se tam více testuje a jsou zachycování jedinci bez příznaků, kteří o své nákaze ani nevěděli. Situace tam není nikterak závažná a nemá závažné dopady na zdraví obyvatel, protože většina z nově diagnostikovaných má mírný průběh nebo nemají příznaky," pokračoval Vojtěch směrem ke skutečnosti, že opozice kritizuje vládu z důvodu, že podle ní podcenila a zlehčovala vývoj a situaci na Karvinsku.

Vojtěch se dále snažil uklidnit situaci s tím, že je přesvědčen, že Česko by mohlo být opět pro ostatní země bezrizikové. A to už velmi brzy. "V dalších státech vyhodnocují situaci po týdnu. Myslím si tedy, že by se to mohlo změnit poměrně brzy. Není to asi otázka několika týdnů, ale třeba maximálně týdne, pokud se podaří tu situaci zlepšit v následujících dnech," dodal v rozhovoru pro Novinky.cz.

V sobotu Vojtěch ale připustil, že pokud jde o Karvinsko, jedním z řešení je i zavedení karantény. "Pokud jde o Karvinou a karanténu, nemůžu vyloučit, samozřejmě, že pokud by došlo k nějakému zhoršení masivnějšímu, tak i toto může být varianta," uvedl v České televizi ministr zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.