Česko se dočká posledního záchvěvu léta. Budou padat četné teplotní rekordy, atakují až 25 °C, říká Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Červena / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 10. 2021

Začátek nového pracovního týdne přinesl chladnější počasí, které už připomínalo typický podzim. Ale Česko zažije už ve středu zřejmě nejteplejší den do konce roku, kdy budou teploty atakovat dokonce letní hodnoty. "Bude sem proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu, padat budou četné teplotní rekordy. Odpolední teploty nebudou mít chybu a zastaví se těsně pod letní hodnotou, naměříme 20 až 24 °C," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se v letech 1991 až 2020 v období od 18. října do 14. listopadu pohyboval interval průměrných teplot v rozmezí 5,6 až 8,4 °C – nejvyšší průměrná teplota byla naměřena před třemi lety a dosáhla 9,6 °C, naopak nejnižší průměrná teplota klesla v roce 1946 na 3,1 °C. Česko nyní čekají opravdu nadprůměrné teploty, které překonají hranici »dvacítky«. Nastanou nejteplejší dny do konce roku.

"Do Česka proudí teplý vzduch od jihozápadu. Ten přinese výrazný nárůst teplot vzduchu, v úterý v maximech naměříme až 18 °C, ve středu bude teplota dokonce atakovat letní hranici, tedy 25 °C a padat budou četné teplotní rekordy. Ten z pražského Klementina je z roku 1949, tehdy 20. října naměřili 19,7 °C. S největší pravděpodobností bude ve středu tato hranice pokořena až o několik stupňů a v pražském Klementinu bude v říjnu v 21. století přepsán už dvacátý teplotní rekord," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že už úterý přinese další nárůst teplot vzduchu.

"Díky zesilujícímu jihozápadnímu proudění budou v odpoledních maximech teploty až na 18 °C. Na Šumavě ještě po ránu teplota klesala pod bod mrazu, na Horské Kvildě až k -4 °C, ale teplota v 1000 m na horách se tam dnes bude pohybovat až kolem 14 °C. Po rozplynutí ranních mlh a nízké oblačnosti bude převládat polojasno. Oblačnosti začne přibývat během odpoledne od západu, to počasí u nás svým okrajem ovlivní teplá fronta. Večer se k velké oblačnosti v západní polovině území místy přidají dešťové přeháňky nebo slabý déšť. Teploty budou vysoko, nejčastěji mezi 14 do 18 °C. Máme před sebou teplotně nadprůměrný den. Odpoledne začne na horách zesilovat vítr a nárazy jihozápadního větru se budou pohybovat kolem 45 km/h," popsala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí, jak bude vypadat dnešní den.

Podle jejích slov bude nejteplejším dnem právě středa, ať už týdne, ale zřejmě i do konce roku. "Před studenou frontou sem bude proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu, padat budou četné teplotní rekordy. Po rozplynutí ranních mlh a nízké oblačnosti bude převládat polojasno. Až pozdě večer bude od západu docházet k přibývání oblačnosti a v noci na čtvrtek se přidá i déšť. Odpolední teploty nebudou mít chybu a zastaví se i těsně pod letní hodnotou, kdy naměříme 20 až 24 °C. Na severu území bude i nadále větrno, v Jeseníkách a Beskydech bude jihozápadní vír dosahovat v nárazech rychlosti až 90 km/h," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.