Česko se ponořilo do smutku. Ve 43 letech zemřel uznávaný historik a znalec britské královské rodiny Kamil Rodan. Promluvila jeho sestra

Historik Kamil Rodan
Historik Kamil Rodan
Foto: Se svolením Dity Němcové
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 11. 2021

Ve věku 43 let zemřel po krátké těžké nemoci uznávaný historik Kamil Rodan. Redakci ŽivotvČesku.cz smutnou informaci sdělila jeho sestra. "Kamil v neděli v noci zemřel," napsala Dita Němcová ve zprávě. Rodan byl známý především pro své výborné znalosti tématu britské královské rodiny a jiných evropských panovnických rodů. Byl autorem odborných článků, studií, ale také knih, které od čtenářů získávaly velmi pozitivní ohlasy.

Redakce ŽivotvČesku.cz byla s Kamilem Rodanem naposledy ve spojení v září, kdy se vyjádřil k výročí pohřbu princezny Diany. Tou dobou byl hospitalizovaný v nemocnici. Smutnou informaci o jeho skonu sdělila redakci jeho sestra. "Mám smutnou zprávu. Kamil v neděli v noci zemřel," napsala Dita Němcová ve zprávě prostřednictvím sociálních sítí.

Kamil Rodan vystudoval historii na filozofické fakultě Ostravské univerzity, kde získal doktorát z hospodářských a sociálních dějin. Kromě odborných článků a studií byl i autorem několika knih, jmenovitě například Život s korunou, Ženy s korunou či Neklidné století aneb Žít se ctí. Jeho sestra vzpomíná, že byl jedním z těch šťastlivců, kteří se v pracovním životě věnovali tomu, co bylo skutečně jejich koníčkem.

"Jeho práce byla i jeho koníčkem. Odmalička se zabýval královskými rodinami, vystřihoval si je z časopisů, příbuzní mu je zasílali ze zahraničí. Pak měl sbírku podpisů od slavných, psal si jejich životopisy. Když viděl, že o jeho práci má někdo zájem, tak rozkvetl a rád diskutoval. Měl široký rozhled a dovedl mluvit o jakémkoliv tématu," řekla Dita Němcová pro ŽivotvČesku.cz.

Kromě práce dělala Kamilu Rodanovi radost i rodina. "Když jsme byli malí, tak jsme se škorpili, ale čím jsme byli starší, tím více se vztah zlepšoval. Kdykoliv jsem ho mohla o cokoliv poprosit, nikdy neřekl ne. Když jsem byla v krizové situaci, vždy mě podpořil a stál při mě. Miloval svou neteř, které teď bude 15 let, odmalička jí četl, hrál s ní hry, povídali si a když potřebovala pomoct se školou, tak ji nikdy neodmítl, a to platilo až do poslední chvíle," zavzpomínala Dita Němcová na lásku svého bratra, kterého chodila pravidelně navštěvovat do nemocnice.

Kamil Rodan byl i profesorem a na jeden dar od svých studentů nezapomínal. "Byl tvrdý na sebe, byl tvrdý na druhé, ale dovedl být i společenský a vtipný. Vzpomínal, jak učil na škole v Porubě a nechtěl, aby mu třída na konci roku nosila na rozloučenou květiny a bonboniéry. Žáci mu koupili velký čokoládový dort, na který doteď vzpomínal a těšil se, až si ho zase dá, měl na něj chuť," dodala sestra Kamila Rodana s tím, že odešel moc brzy a celé rodině velice chybí.

Jako historik a skutečný znalec tématu se Kamil Rodan v mediální sféře často vyjadřoval k tématům britské královské rodiny, kterou znal od historie až po současnost. Vzpomínal tak nejen na éru princezny Diany, ale hovořil například i o odchodu Meghan Markleové a prince Harryho.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.