Česko se zmítá v chaosu a krizi. Předseda Ivan Bartoš nastínil, jak ven ze současného trápení

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2020

Současný život v Česku směřuje k černému scénáři, který by představoval takzvaný a nepopulární lockdown - tedy zmrazení života na našem území. V dalších dnech bude vláda rozhodovat, pokud počty pozitivních případů v souvislosti s koronavirovou epidemií budou nadále růst, jak dál. Řada lidí přichází o práci. Zdravotnický systém je významně zatížen. Česko se dál zadlužuje... Předseda Pirátů Ivan Bartoš (40) pro ŽivotvČesku.cz nastínil, jaký postup by volil, aby Česko dokázalo velmi kritickou situaci zvládnout.

Vím, že tyto hypotetické otázky nemáte rád. Ale po posledním volebním průzkumu, kdy Piráti začínají šlapat hnutí ANO na paty, pokud byste v tuto chvíli byl na pozici premiéra, jak byste vyvedl zemi z katastrofického scénáře v souvislosti s epidemií?

Je nezbytně nutné vypracovat modely vývoje situace dle různých hypotetických scénářů. Vedle toho musíme počítat s dostupnou kapacitou nemocnic, zejména personální, a vyvarovat se zahlcení zdravotnického systému. V úvahu by opět přicházely vyhrazené hodiny pro nákup. Samozřejmostí, kterou vláda nedokázala zajistit, ačkoliv o tom opakovaně lživě ubezpečovala, je kvalitní ochranné vybavení pracovníkům v infrastrukturních profesích.

Vedle restrikcí je třeba zajistit ekonomickou pomoc postiženým podnikatelům a zachránit je před krachem. Důležitá je komunikace s veřejností, která by měla být vedena profesionálem v oboru. Informace pro veřejnost by měly být jasné, uvedené s dostatečným předstihem, podložené daty a nezkreslenými informacemi.

Chápu, že narážíte na současný mnohdy viditelný chaos, který ve vládní koalici panuje. Zajímá mě, jak vidíte, jaký bude život v Česku na konci roku?

Predikce založené na datech zveřejněných vládou nejsou dobré. Vláda přišla se svými opatřeními pozdě, i když viděla, co se na nás řítí. Bývalý ministr zdravotnictví nezajistil dostatečné testování ani trasování. Jeho pokus o zavedení ochranných opatření skončil zmateným chaosem a obratem premiéra podle názoru veřejného mínění. Rád bych řekl něco pozitivního a přál bych si, abychom mohli oslavit Vánoce bez obav. Zda se to povede, prozradí následující týdny.

Co je tím, že Česko je jednou z nejvíce rizikových zemí v Evropě?

Na jaře se občané chovali disciplinovaně, existovala hrozba, o které jsme moc nevěděli. S koncem lockdownu převládl optimismus, ačkoliv v zahraničí nákaza vrcholila. Úplná rezignace na ochranná opatření se následně vymstila. Premiér přitom o stoupajících číslech věděl už v srpnu, ale nic neudělal, zřejmě s vědomím blížících se voleb. Sám sebe dokonce prezentoval jako vítěz na koronavirem. Je paradox, že strana opírající se o hlasy seniorů je nechala na holičkách a vystavila riziku předčasné smrti.

Smutnou realitou je, že lidé v Česku kvůli opatřením přicházejí o práci. Jak zastavit tento trend?

Podporujeme kurzarbeit, který jsme navrhli zavést už v první vlně. Avšak aktuální návrh vlády je postavený tak, že vláda by mohla svévolně podpořit např. firmu směřující k zániku, jiné firmy naopak ignorovat. Navrhujeme proto zavedení kategorie kvalifikovaných zaměstnanců, u nichž bychom zvýšili strop podpory pro kvalifikované zaměstnance na 1,5násobek průměrné mzdy, ale pouze na dva měsíce. Ve druhém pozměňovacím návrhu požadujeme zkrácení doby mimořádné podpory z 12 měsíců na půl roku.

Kam zajde schodek státního dluhu a dojde opravdu ke zrušení superhrubé mzdy?

Vláda už nyní činí kroky, které znamenají, že zrušení superhrubé mzdy nepřinese zásadní daňovou úlevu. Už od vstupu do Sněmovny navrhujeme zvýšení daňové slevy na poplatníka, která se nezvýšila od roku 2008, namísto současných 24 tisíc na 33 tisíc korun.

Rozpočet je v půl bilionové ztrátě, další výdaje do minusu si nemůžeme dovolit. Pokud dojde k dlouhodobým tvrdým opatřením vůči podnikům, firmám a podnikatelům, nebude dost peněz na kompenzace a přijdou krachy a výpovědi zaměstnanců. Příští rok bude kritický. Věřím, že voliči zhodnotí to, co tady vláda Andreje Babiše provedla, ve volbách. Ten, kdo bude za rok sestavovat vládu, bude muset hledat řešení, jak vyvést ČR z krize, která je výsledkem společného vládnutí ANO, ČSSD a komunistů.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.