Česko sevře divoká sněhová bouře. Dvacítek už se jen tak nedočkáme, říká meteoroložka

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 4. 2021

Druhý dubnový víkend přinesl další ochutnávku jara, po které opět přijde znatelné ochlazení. Na celém území Česka bude pršet či sněžit a teploty výrazně klesnou, udeří totiž bouře Wilken. Krásných jarních teplot, jaké přináší neděle, se v následujících dnech už jen tak nedočkáme. "Na následujících 10 až 12 dní modely neukazují žádné výraznější skoky. 15 stupňů už tam pak je, ale 20 pořád ne," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a popsala, jaké počasí bude panovat v následujícím týdnu.

Duben letos dostává své pověsti a počasí nepřestává překvapovat svými výkyvy. Krásných 20 stupňů je potřeba si tuto neděli užít, neb už v pondělí přijde ochlazení a celý následující týden teploty nevystoupají nad více než 10 stupňů Celsia. Poté sice přijde malé zlepšení, ale na teploty, které panovaly během víkendu, jen tak nedosáhneme.

"V neděli bude nádherných 20 stupňů, v pondělí ale přijde vlnící se studená fronta, po jejímž přechodu sem vnikne studený vzduch od severu až severo-východu a celý týden se ho nezbavíme. Vypadá to, že v odpoledních maximech do konce pracovního týdne teploty nestoupnou přes 10 stupňů Celsia. V ranních minimech to budou pořád teploty kolem 0, mezi 2 až -2 stupni Celsia. O víkendu se snad dočkáme 8 až 12 stupňů," uvedla pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí Dagmar Honsová.

V následujících dnech nás čekají vydatné srážky, ty můžeme očekávat už začátkem týdne. "V pondělí bude »funny day«, kdy se od západu začne velmi výrazně ochlazovat. V pravé poledne budou v Praze 4 stupně, zatímco v Ostravě budou mít ještě 18 stupňů. Vlnící se studená fronta bude od ranních hodin úřadovat v Čechách, přinese velkou oblačnost, zesílení větru a poměrně vydatné srážky. Hranice sněžení se bude z horských oblastí snižovat i do nížin. Napršet by mělo až 20 milimetrů srážek. Ve večerních hodinách se to dostane na Moravu a do Slezska, kde by mělo v noci a v úterý dopoledne sněžit," popsala počasí pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Zatímco letos se sněhové přeháňky nepřestávají hlásit o slovo, v letech minulých byly v tomto období lámány teplotní rekordy. "V úterý by měla být odpolední maxima mezi 1 až 5 stupni Celsia. V Čechách budou občasné sněhové přeháňky a večer od západu bude oblačnosti ubývat. Letošní apríl si svou pověst vybere úplně. V letech 2018 a 2019 jsme v tomto období trhali teplotní rekordy na letních hodnotách," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Krásné jarní teploty, kterých jsme si v letošním roce už na několik dní užívali, se jen tak nevrátí. Počasí se sice po následujícím týdnu zlepší, ale na vyšší teploty si podle numerických modelů můžeme nechat zajít chuť. "Užijme si tu dnešní dvacítku, protože na následujících 10 až 12 dní modely neukazují žádné výraznější skoky. 15 stupňů už tam pak je, ale 20 pořád ne. Příští týden bude vyloženě studený, potom v odpoledních maximech by už mělo být přes 10 stupňů," doplnila pro ŽivotvČesku.cz uznávaná meteoroložka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.