Česko sevřené v tvrdých opatřeních. Ivan Bartoš uvedl, co je v současné chvíli naprosto klíčové

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se souhlasem Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 2. 2021

Vláda na středečním jednání slíbila do čtvrtka předložit opozici seznam opatření, která potřebuje k boji s epidemií covidu-19 s patřičným odůvodněním. Po středeční schůzce to novinářům řekli představitelé opozičních stran. Piráti podle předsedy strany Ivana Bartoše (40) nedali premiérovi Andreji Babišovi (66) žádný slib ohledně nouzového stavu. "Vláda nám, dle slibu pana premiéra, měla dnes ráno zaslat materiály. Zatím ovšem žádné podklady nedorazily," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz předseda pirátské strany.

Kabinet podle premiéra Babiše večer požádá o prodloužení nouzového stavu, protože jinak nebude mít dostatečné nástroje pro boj s epidemií. Ivan Bartoš popsal, že vláda zvažuje, zda požádá o prodloužení nouzového stavu, nebo vyhlásí nový. 

"Za nás je v tuto chvíli klíčové, aby kabinet vyslyšel naše návrhy, které by pomohly zmírnit krizi. Naším hlavním požadavkem je spuštění masového testování v podnicích a jeho finanční podpora ze strany státu. V tomto bodě vláda přislíbila součinnost, antigenní testy ale musí splňovat vysoké standardy kvality ověřené nezávislými studiemi, což se teď neděje. Vláda nám, dle slibu pana premiéra, měla dnes ráno také zaslat materiály, které by zohledňovaly naše další požadavky jako např. zavedení homeofficu ve firmách či státních úřadech nebo podporu nízkopříjmových skupin a seniorů při nákupu respirátorů FFP2. Zatím ovšem žádné podklady nedorazily," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš s tím, že klíčové je i racionální zdůvodnění potřeby nouzového stavu a všech zamýšlených opatření.

"Jednání tak stále probíhají. Momentálně řešíme analýzy dopadů toho, co včera od premiéra zaznělo v médiích a čekáme na materiály od vlády," zdůraznil předseda Pirátů.

Ivan Bartoš podotkl, že na úterním jednání od členů vlády zaznělo, že si poradí jen s opatřeními podle pandemického zákona, který na přelomu tohoto a příštího týdne měl nahradit nutnost vyhlašování nouzového stavu. Působí to na něj dojmem, že vláda situaci řeší v chaosu. 

"Jsme rádi, že ze Senátu již brzy dorazí i tzv. »Izolacka« s rozšířením pro lidi s IČO, která by měla navýšit klasickou nemocenskou pro lidi v karanténě a s covid. Ta by měla řešit ochotu lidí jít v případě rizikového kontaktu do karantény, což si prostě řada pracujících kvůli propadu příjmů nemůže dovolit, protože nemohou zaplatit životní náklady, pokud se jim to navíc stane vícekrát do roka. Proto také lidé nehlásí kontakty. Bohužel se nejedna o náš původní návrh 90% mzdy, ale o paušál, který od jistého příjmu ztrácí onu motivační funkci. Nutno říci, že země jako Rakousko, Německo nebo i Řecko mají 100% a problémy s nízkým hlášením kontaktů nemají," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš s tím, že opatření by měla být odůvodněná v patřičné kvalitě. Po roce boje s epidemií podle něj vláda musí být schopná jednotlivá opatření doprovodit tím, jaké budou mít výsledky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.