Česko si připomíná 20. výročí ničivých záplav. Způsobily škody za miliardy a vyžádaly si oběti na životech. O příčině promluvila meteoroložka

Povodně
Povodně
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 8. 2022

Letos je tomu přesně 20 let od srpna, během kterého Českou republiku zasáhly ničivé povodně. Při masivních záplavách lidé přicházeli o majetek, velká voda způsobila miliardové škody a vyžádala si 19 obětí na životech. "Katastrofální povodně způsobily extrémní srážky, které přišly na naše území ve dvou vlnách a které přinesly tlakové níže," uvedla k událostem roku 2002 pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Kdo během prvního srpnového týdne roku 2002 sledoval v televizi večerní zprávy, ten si jistě pamatuje na pocit, který měl při sledování prvních reportáží z oblastí postižených záplavami. Postiženo bylo zejména povodí Vltavy, dolního Labe, Ohře a Dyje. Povodně si vysloužily přezdívku »tisíciletá voda« a způsobily škody nejen majetkové. Lidé přicházeli o domovy, ti méně šťastní pak přišli i o své blízké.

"Už od začátku meteorologického léta 2002 převládalo nad starým kontinentem meridionální proudění a přes Česko přecházely hluboké tlakové níže ze Středomoří, které byly bohaté na srážky. V srpnu 2002 přišly dvě výrazné tlakové níže za sebou v rychlém sledu. Jejich postup byl pozvolný, obě nás zasáhly svým nejdeštivějším sektorem a výrazně se projevil i srážkový návětrný efekt hor," popsala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová, co záplavám předcházelo.

Přestože 10. srpna skončila první vlna záplav a lidé z postižených oblastí už pomalu sčítali škody, meteorologové varovali, že přijdou další srážky. A měli pravdu. Psalo se 12. srpna 2002, když vláda vyhlásila kvůli povodním nouzový stav pro Prahu a některé další kraje. Druhá srážková vlna byla ještě silnější než ta první.

"První vlna srážek přišla 6. a 8. srpna, druhá následovala 11. a 13. srpna, kdy už byla půda výrazně nasycena z předešlých dešťů. Ale až do konce roku 2002 bylo počasí bohaté na srážky, například v říjnu spadlo 207 % dlouhodobého normálu a kvůli vysokému nasycení půdy vodou, jakmile spadlo přes 15 mm, se zvedaly hladiny řek na povodňové stupně," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz uznávaná meteoroložka, že rok 2002 byl srážkově celkově nadprůměrný.

Velkou pozornost během záplav lidé věnovali pražské zoologické zahradě. Přestože zaměstnanci společně s veterináři evakuovali velké množství zvířat, mnohá tuto tragickou událost odnesla na životech. Nakonec zemřelo celkem 134 zvířat, z nichž některá by velkou vodu přežila, ale stres, který jim způsobila, nakonec neunesla.

Dodnes je jedním z hlavních symbolů tehdejší přírodní katastrofy lachtan Gaston, který dokázal uplavat 400 kilometrů až do německého města Drážďany. O jeho cestě informovala celosvětová média. Ačkoliv už se zdálo, že se bude moct vrátit domů, jeho organismus nakonec neunesl vyčerpání a při převozu lachtan uhynul. Nyní má ve svém bývalém domově postavený pomníček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.