Česko v 5. stupni systému PES: Je to nevyhnutelné, byť jde o zátěž pro lidi z hlediska živobytí, říká Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 12. 2020

Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku se od neděle zpřísnila. Aktuálně odpovídají nejvyššímu rizikovému pátému stupni protiepidemického systému PES. Dnešním dnem se mění hned několik věcí. Zároveň se v neděli začalo s očkováním proti nemoci covid-19. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil přechod v protiepidemickém systému a tedy »lockdown« bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích je dostupných celkem 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. První dávky jsou určené zdravotníkům a seniorům. Očkovací sérum firem Pfizer a BioNTech je první a zatím jediné, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zaregistrovala pro použití v EU. V ÚVN dostali v neděli ráno první dávky premiér Andrej Babiš a válečná veteránka Emilie Řepíková.

Aktuálně je epidemie na mírném ústupu. Za poklesem indexu rizika epidemie v ČR stojí snížení reprodukčního čísla na 0,94. Pokud je reprodukční číslo pod hodnotou 1, epidemie zpomaluje. Přesto Česko podle již předešlého rozhodnutí vlády přechází do pátého stupně, a to nejdříve do 10. ledna. V nejrizikovějším stupni se mění řada opatření.

"Není to nic, co by kohokoliv těšilo. Na druhou stranu je vývoj situace, pokud jde o případy pozitivně testovaných, v kritické fázi. A riziko, že se vir přenese do nemocnic tu je, a je významné. Také víme, že to může nastat, zažili jsme to v listopadu, tedy nejde o teorii. Myslím si, že opatření není v tuhle chvíli vyhnutelné, byť je to zátěž pro celou společnost, pro lidi, kterých se to dotýká z hlediska živobytí a každý to vnímá a zatěžuje ho to psychicky. Myslím si, že to je jediná šance, než bude širší vakcinace a než se vytvoří kolektivní imunita, a to vidíme i v dalších zemích, které přistupují k opatřením, že Česká republika v tomto ohledu není ojedinělá," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr Adam Vojtěch, který ve funkci, kdy řídil celý rezort zdravotnictví, strávil tři roky života a úspěšně se mu podařilo zvítězit spolu se svým týmem nad první vlnou epidemie.

Od začátku působení nového typu koronaviru zemřelo v Česku přes 11 tisíc lidí s covidem-19. V posledních dnech se počty úmrtí za den pohybovaly kolem 90 obětí.

Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) je dva roky ve svazku manželském. Přes...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu