Česko v 5. stupni systému PES: Je to nevyhnutelné, byť jde o zátěž pro lidi z hlediska živobytí, říká Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 12. 2020

Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku se od neděle zpřísnila. Aktuálně odpovídají nejvyššímu rizikovému pátému stupni protiepidemického systému PES. Dnešním dnem se mění hned několik věcí. Zároveň se v neděli začalo s očkováním proti nemoci covid-19. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil přechod v protiepidemickém systému a tedy »lockdown« bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích je dostupných celkem 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. První dávky jsou určené zdravotníkům a seniorům. Očkovací sérum firem Pfizer a BioNTech je první a zatím jediné, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zaregistrovala pro použití v EU. V ÚVN dostali v neděli ráno první dávky premiér Andrej Babiš a válečná veteránka Emilie Řepíková.

Aktuálně je epidemie na mírném ústupu. Za poklesem indexu rizika epidemie v ČR stojí snížení reprodukčního čísla na 0,94. Pokud je reprodukční číslo pod hodnotou 1, epidemie zpomaluje. Přesto Česko podle již předešlého rozhodnutí vlády přechází do pátého stupně, a to nejdříve do 10. ledna. V nejrizikovějším stupni se mění řada opatření.

"Není to nic, co by kohokoliv těšilo. Na druhou stranu je vývoj situace, pokud jde o případy pozitivně testovaných, v kritické fázi. A riziko, že se vir přenese do nemocnic tu je, a je významné. Také víme, že to může nastat, zažili jsme to v listopadu, tedy nejde o teorii. Myslím si, že opatření není v tuhle chvíli vyhnutelné, byť je to zátěž pro celou společnost, pro lidi, kterých se to dotýká z hlediska živobytí a každý to vnímá a zatěžuje ho to psychicky. Myslím si, že to je jediná šance, než bude širší vakcinace a než se vytvoří kolektivní imunita, a to vidíme i v dalších zemích, které přistupují k opatřením, že Česká republika v tomto ohledu není ojedinělá," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr Adam Vojtěch, který ve funkci, kdy řídil celý rezort zdravotnictví, strávil tři roky života a úspěšně se mu podařilo zvítězit spolu se svým týmem nad první vlnou epidemie.

Od začátku působení nového typu koronaviru zemřelo v Česku přes 11 tisíc lidí s covidem-19. V posledních dnech se počty úmrtí za den pohybovaly kolem 90 obětí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.