Česko v sevření tvrdých restrikcí. Tady je přehled nejzásadnějších změn a nových opatření

Andrej Babiš a Roman Prymula
Andrej Babiš a Roman Prymula
Foto: Michal Protivanský/ CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 10. 2020

Vláda jednala během dne o zpřísnění současných opatření, která by zlepšila aktuální vývoj koronavirové situace v zemi. Hlavním cílem je zmírnit alarmující nárůst nakažených lidí a těch, kteří zákeřnému onemocnění podlehli a jejichž číslo se vyšplhalo celkem na 2337 zemřelých. Rozhodnutí, k němuž členové vlády nakonec došli, už mají opravdu výrazný a zásadní vliv na běžný život v Česku.

Zatím stále současný ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) také varoval před tím, že pokud nedojde ke zlepšení celé situace a především dodržovaní již nastavených opatření, která nemohou být funkční bez toho, aniž by je lidé respektovali, musí dojít logicky na další a mnohem přísnější řešení. Premiér Andrej Babiš pak zhodnotil to, že vládní nařízení obsahují příliš velké množství výjimek. Občané kritizují vládu za to, že restrikce jsou příliš nepředvídatelné a někteří si stěžují, že jim výrazně zasahují do života.

"Reprodukční číslo se stále pohybuje ve vysokých hodnotách, které nejsou příznivé. Blížíme se k hladinám, které ohrožují funkčnost českého zdravotnického systému. Křivka se příliš neliší. Za klíčové opatření považuji využití antigenních testů. V plošném režimu pak zjistíme, kdo je pozitivní a jestli ve větším měřítku, pak bude třeba celý domov důchodců protestován," uvedl stávající ministr zdravotnictví Roman Prymula na večerní tiskové konferenci.

Vláda se shodla, že budou zavedena:

Mimořádná opaření Ministerstva zdravotnictví České republiky:

  • prodloužení termínu hlášení do konce dne
  • uvolňování lůžek pro »kovidové« pacienty – výkony, které jsou odložitelné, se musí posunout, tak jak to situace umožnuje (týká se lůžkové péče, následné i dlouhodobé lůžkové péče)

Zásadní opatření:

Od 28. října od 00.00 do 3. listopadu se zakazuje:

  • volný pohyb na území celé České republiky od 21.00 večer do 4.59 ráno
  • výjimkami jsou: cesty do zaměstnání, výkon podnikatelské činnosti, povinnosti v rámci veřejné funkce nebo výkonu ústavního činitele, cesty zpět do místa bydliště, poskytování zdravotní péče, služeb pro obyvatele včetně zásobování a roznáškové služby, neodkladné cesty z důvodu ochrany zdraví, majetku, apod.; povoleno také pro venčení psů – ovšem maximálně 500 m od bydliště

Policisté budou mít právo legitimovat občany a dohlížet na dodržování opatření, o nasazení armády se zatím neuvažuje.

Home office – přikázáno všude tam, kde je to jen možné napříč celou strukturou státních, veřejných nebo soukromých podniků

Maloobchodní prodej – v neděli zákaz po celý den, od pondělí do soboty pak v čase 20.00 - 5.00; výjimkou jsou čerpací stanice, lékárny, letiště, železniční stanice, autobusová nádraží, zdravotnická zařízení a restaurace s okénkovým výdejem jídla)

Farmářské trhy – povolen pouze prodej ovoce a zeleniny, mléka a mléčných výrobků, masa a masových výrobků, vajec, pekařských a cukrářských výrobků, medu (vše výhradně z domácích výroben)

  • zakazuje se konzumace na těchto trzích
  • musí se dodržovat odstupy mezi stánky, pojízdnými prodejnami – alespoň dva metry
  • v jeden čas na ploše nesmí být více jak 20 lidí na 400 m²

Domácí potřeby - zákaz prodeje (nepovažují se za ně prodejny s nábytkem, prodejny koberců a jiných podlahových krytin)

Provoz lázeňské a rehabilitační péče – výlučně alespoň částečně hrazená péče ze zdravotního pojištění, nikoli samoplátci

Květinářství – povoleni nejvýše dva zákazníci v provozovně

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.