Česko zasáhl déšť a povodně, zlom přinese až ochlazení. Jak to bude dále s počasím, popsala konzultantka

Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 4. 1. 2022

Po nadprůměrných teplotách přelomu roku 2021/2022 přijdou v následujícím týdnu opět chladné dny. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu týkající se srážek a nebezpečí povodní. "Hodinové srážkové úhrny se stále pohybují až na 4 mm/hod. Během večera se bude na horách měnit déšť na déšť se sněhem, postupně ve sněžení," uvedla konzultantka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz k počasí, které je jako na houpačce.

Meteorologové vydali varování před nebezpečím vzestupu vodních toků, kdy v Sušicích a Horažďovicích na Plzeňsku platí extrémní stupeň nebezpečí od dnešních 18 hodin až do zítřejších 17 hodin. Nižší stupeň pak určili pro části Plzeňského kraje, Libereckého kraje, Královéhradeckého kraje, Pardubického kraje, Olomouckého kraje a Moravskoslezského kraje.

"Horské oblasti hlásí vysoké srážkové úhrny. Například na Šumavě od dnešní půlnoci do 15. hodiny spadlo na stanici Prášily 53 mm srážek, za pondělí dalších 27 mm, na vrcholku Březníku za dnešek napršelo 38 mm, a 13 mm za pondělí. Během odpoledních hodin ale srážkové úhrny na Šumavě slábnou, pohybují se kolem 2 mm za hodinu. Vydatné srážkové úhrny hlásí i Krkonoše, v Peci pod Sněžkou do dnešních 15 hodin spadlo 41 mm, za pondělí to bylo 21 mm. Hodinové srážkové úhrny se stále pohybují až na 4 mm/hod," řekla Dagmar Honsová k aktuálnímu vývoji počasí pro ŽivotvČesku.cz.

I když situace na některých částech republiky nyní nevypadá příliš dobře, v průběhu zítřejšího dne by se měla nakonec vracet opět k normálu.

Teplotní výkyvy posledních dnů připomínají počasí jako na houpačce a dosahují rekordních h...

"Během večera se bude na horách měnit déšť na déšť se sněhem, postupně ve sněžení. V reakci na vysoké srážkové úhrny, lednový dlouhodobý srážkový normál je 44 mm, a odtávání zbytku sněhu došlo k vzestupům hladin řek. Situace se bude díky ochlazení a sněžení na horách během středy uklidňovat. Vůbec nejvyšší srážkový lednový úhrn srážek pochází z 2. ledna 1922, na stanici Zvonková spadlo 102 mm za 24 hodin," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu